Müşteri sadakati sağlanmasında taraftarlık olgusu - Hızlı tüketim malları sektörü
Creating consumer loyalty with sports marketing - FMCG sector
- Tez No: 296543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ZEYTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde rekabetin sürekli arttığı hızlı tüketim malları sektöründe müşteri sadakati sağlamak da gittikçe daha zor bir hal almaktadır. Bu çalışmada, hızlı tüketim malları sektöründeki markalar için tutundurma faaliyetlerinde spor sponsorluğu kullanılmasının müşteri sadakati üzerindeki etkisi sorgulanmaktadır. Pazarlama karması kavramının tanımı yapılarak, spor pazarlamasını klasik pazarlama yaklaşımlarından farklılaştıran özellikler irdelenmekte ve müşteri sadakatine ilişkin kavramsal yaklaşımlar incelenmektedir. Müşteri ve sadakat kavramlarına ilişkin yaklaşımlar ele alınmakta, markalar tarafından tutundurma planlarında spor sponsorluğunun kullanılmasına dair örnek uygulamalara değinilmektedir. Kavramsal açıdan taraftarlık olgusu incelenmekte; taraftarların duygusal bağlılık derecelerine ve davranışsal tutarlılıklarına göre farklı taraftarlık modelleri, müşteri sadakat modelleriyle karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Taraftarlık olgusunun müşteri sadakatine etkisi belli sadakat derecesindeki Beşiktaş taraftarları üzerinde yapılan kantitatif araştırmayla incelenmektedir. Online anket tekniği ile gerçekleştirilen araştırmada Cola Turka markasının Beşiktaş takımına sponsorluğunun, Beşiktaş taraftarlarının Cola Turka markasına karşı sergiledikleri tutum ve davranışlar üzerindeki etkileri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today's continually growing competition in the fast moving consumer goods it is becoming more difficult to create customer loyalty. In this study, the impact of using sports sponsorship by brands as a promotional activity is being questioned for fast-moving consumer goods sector. The concept of marketing mix is defined and features of sports marketing that differs from classical approach are defined. On concepts and approaches to customer loyalty are discussed, the brands of sport sponsorship on the use of good practices are addressed by the promotion plans. Conceptually examined the phenomenon of advocacy for fans according to their degree of emotional commitment and behaviors. Fan loyalty models are compared to customer loyalty models. Besiktas fans? loyalty to a certain degree of advocacy on the impact of the phenomenon of customer loyalty are examined in the quantitative research. Online survey conducted via online survey. Effects of Besiktas - Cola Turka sponsorship on Beşiktaş fans is examined.