Essays on spillover effects: Electricity consumption, monetary interventions and financial contagion
Yayılma etkileri üzerine makaleler: Elektrik tüketimi, parasal müdahaleler ve finansal bulaşma
- Tez No: 296546
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, yayılma etkisini temel alan üç farklı bölümden oluşmaktadır. Her bölümde ekonomik ve finansal yayılma etkisi bir ekonometrik analiz ile ele alınmaktadır. Temel amaç, elde edilen sonuçları makroekonomik aktarım mekanizmaları ile ilişkilendirmektir.Birinci bölüm OECD ekonomilerinin elektrik tüketimini etkileyen ekonomik faktörleri analiz etmeyi planlıyor. Bu bağlamda, elektrik tüketimi ile ilişkilendirilmiş ticaretin yayılma etkisine özel bir önem verilmiştir. Elde edilen sonuçlarda, dış ticaret bağlamında pozitif bir ilişki bulunmaktadır.Ikinci bölümde, para politikası araçlarının etkinliğini belirlemek amacı ile, Türkiye'de, 1987-2009 dönemi için Merkez Bankası müdahaleleri endojen bir perspektif ile analiz edilir. Bu kapsamda, eşanlı denklem modeli kullanarak, temel makroekonomik yapıdan elde edilen merkez bankası tercihlerine özel ilgi gösterilir. Bu çerçevedeki sonuçlar, Merkez Bankası tercihlerinin iki alt örnek dönem için, 1987-2000 ve 2001-2009, değiştiğini göstermektedir.Üçüncü bölüm, döviz ve borsa piyasalarındaki sınır ötesi yabancı bulaşıcı dinamikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Doğrusal olmayan ve içsel olarak belirlenmiş olan yayılımın iletimi analiz edilmektedir. Bulaşma süreci, finans sistemleri, doğrudan yabancı yatırımlar ve ticaret bağlamında ele alınmıştır. Farklı ticari ve finansal ilişkiler dış pazarlardan kaynaklanan bulaşıcı etkilere maruz kalma riskini azaltmaktadır. Dünyanın en büyük ekonomilerinin fiyat belirleyici bir rol üstlenmekte olduklarından, bulaşıcı dinamikler bağlamında, çeşitlendirme ikincil önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of three loosely connected essays. Each paper is an econometric analysis of economic and financial spillover effects. The motivation is to relate the derived results to macroeconomic transmission mechanisms.Chapter 1 intends to analyze economic factors that influence electricity consumption in the OECD economies. A special interest in this context is given to spillover effects of trade on electricity consumption. The obtained results suggest a positive relation between electricity consumption and trade.In Chapter 2 central bank interventions are analyzed from an endogenous perspective in order to determine the effectiveness of monetary policy instruments for the period 1987-2009 in Turkey. A special interest in this context is given to central bank preferences, which are obtained from the underlying macroeconomic structure by utilizing a SEM framework. The SEM framework results indicate that the Central Bank of Republic of Turkey (CBRT)?s preferences changed for two subsample periods, 1987-2000 and 2001-2009.Chapter 3 aims to analyze cross-border contagious dynamics on foreign exchange markets and on stock exchange markets. The propagation are analyzed with respect to the transmission of nonlinearities that are endogenously determined. The contagion process is discussed in the context of financial systems, FDIs, and trade. Diversified trade and financial relations decrease the risk of exposure to contagion from external markets. World's largest economies however pursue a price setter role; in this case diversification is of secondary importance.