Bütünleşik pazarlama iletişimi unsuru olarak kurumsal sosyal sorumluluk iletişimi
Corporate social responsibility communications as an element of integrated marketing communications
  1. Tez No: 296547
  2. Yazar: ESMA BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHA BAYGÜL ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde önemi gün geçtikçe daha çok anlaşılan kurumsal sosyal sorumluluk konusu ile ilgili Türkiye'de çeşitli araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalarda daha çok kurumsal sosyal sorumluluk kavramı, modelleri, Dünya'daki ve Türkiye'deki gelişimi üzerinde durulmuş, konunun iletişim boyutu ele alınmamıştır. Bu araştırma, KSS'nin günümüz rekabet koşullarında tartışmasız büyük öneme sahip olan bütünleşik pazarlama iletişimi boyutu incenlemiş olup bu alandaki boşluğu doldurmayı amaçlamıştır.Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde bütünleşik pazarlama iletişimi kavramı, ikinci bölümünde kurumsal sosyal sorumluluk kavramı ve bütünleşik pazarlama iletişimi ile olan ilişkisi hakkında literatür çalışması yapılmış üçüncü bölümde ise ilk amacı Türk tüketicilerin kurumsal sosyal sorumluluk kampanyalarından nasıl/hangi yollarla haberdar olmak istediğini ortaya koymak olan, ikinci amacı ise farklı KSS faaliyetlerinin Türk tüketici davranışını nasıl etkilediğini anlamak olan KSS iletişimi üzerine bir araştırma gerçekleştirilmiştir.Yapılan araştırma ile tüketicilerin KSS aktiviteleri ile ilgili bilgi sahibi olmak istedikleri, KSS aktivitelerinin kurum imajına olumlu etkisi olduğu ve KSS girişimlerinden etkilenme düzeyinin demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility, which its importance becomes more understandable nowadays day after day, are being researched in Turkey. In current studies, the concept of corporate social responsibility, models and progress in Turkey and the World is emphasized, but the communication aspect has not been discussed.This research aimed to fill this gap in CSR area present as an aspect of a integrated marketing communication, carries a high importance in today?s competetive conditions.This thesis study consists of three parts. In the first part, integrated communication concept and in the second part, corporate social responsibility consept and the relationship betwen corporate social responsibility concept and integrated marketing communication literature study are held. In the third part, a research done aimed firstly to know about how and in what ways Turkish consumers want to be informed about corporate social responsibility campaigns and secondly, to deal how activities of CSR affect Turkish consumer?s behaviours which is the way to understand CSR communication.Study concludes that, consumers want to have information about CSR?s activities, these activities have a positive effect on brand image and impression level from CSR?s initiatives show difference among demographic charecteristics.