Essays on quasi-experimental studies in labor economics
Çalışma ekonomisinde yarı-deneysel çalışmalar üzerine makaleler
- Tez No: 481489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERCAN, DOÇ. DR. SEMİH TÜMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, eğitim ve işgücü piyasası sonuçları arasındaki nedensellik ilişkisinin yarı deneysel metotlar ile araştırmasını esas alan iki uygulamalı çalışmadan oluşmaktadır. Araç değişken yöntemi, eğitimin getirisini doğru olarak tahmin etme potansiyeline sahiptir. Ancak, iyi araçlar bulmak oldukça zordur. Tezin ilk bölümünde, 1970'lerin sonlarında yaşanan yoğun öğrenci olayları ve sonrasında 1980 darbesinin yol açtığı yükseköğretimde beklenmeyen yeni kayıt ve mezun düşüşleri kullanılarak yeni bir araç geliştirilmiştir. 2005 yılı Türkiye Hanehalkı İşgücü Anketi kullanılarak araç değişken yöntemiyle yapılan çalışmada, Türkiye'de eğitimin getirisi erkekler için yüzde 11,6 ile yüzde 12,8 arasında tahmin edilmiştir. Ayrıca, öğrenci olayları nedeniyle yükseköğretim mezuniyetlerinde yaşanan azalma bu olaylardan etkilenen grubun yüksek ücretli mesleklerden düşük ücretli mesleklere itilmesine yol açtığı bulunmuştur. İkinci çalışmada, 1997 sekiz yıllık zorunlu eğitim yasası ile ilişkili büyük ölçekli eğitim yatırımlarının lise eğitim düzeyi ve işgücü üzerindeki taşma etkisi araştırılmıştır. Bu bölümün analizinde, iller arasındaki yatırım yoğunluk farkları ve programın zamanlamasından kaynaklı kuşaklar arasındaki yatırımlardan etkilenmedeki değişkenlik kullanılarak farkların farkı stratejisi uygulanmıştır. Çalışmada 2011 yılı Nüfus ve Konut Araştırması sayım verileri kullanılmıştır. Yapılan tahminlere göre eğitim yatırım programı, lise mezuniyet yüzde oranlarını erkekler için 2,1-2,4 puan arasında kadınlar için ise 2,3-2,5 puan arasında artırmıştır. Ayrıca, bu program erkeklerin işgücüne katılımlarını etkilemezken kadınların işgücüne katılım yüzdesini 2,2-2,6 puan arasında yükseltmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of two empirical papers that explore the causal relationship between education and labor market outcomes in Turkey based on quasi-experimental methods. The instrumental variable strategy has the potential to accurately estimate the true rate of return to schooling, but good instruments are hard to find. In the first essay of the thesis, I develop a new instrument from an unexpected decline in graduates and new admissions in post-secondary education from the student protests in the late 1970s and the coup in 1980. Using the 2005 Turkish Household Labor Force Survey, my instrumental variables estimates suggest that the economic return to an additional year of schooling in Turkey ranges between 11.6-12.8 percent for men. Moreover, I find that the decline in educational attainment due to student protests shifted the affected population from high-income occupations toward low-income ones. In the second essay, I examine the spillover effect of a large-scale primary school construction program (as part of the 1997 compulsory schooling law) on high school attainment and labor force participation using the 2011 Population and Housing Census. I employ a difference-in-differences strategy exploiting provincial differences in the intensity of construction program and the variation in exposure across birth cohorts induced by the timing of the program. The estimates suggest that the construction program increased the high school attainment rate by 2.1-2.4 percentage points for men and by 2.3-2.5 percentage points for women. While the program had no significant effects for the male labor force participation, it led to a 2.2-2.6 percentage point rise for the female labor force participation.