Kredi kayıplarının makroekonomik değişkenlere dayalı olarak tahmini ve stres testleri-Türk bankacılık sektörü için ekonometrik bir yaklaşım
Estimation of credit losses with macroeconomic variables and stress testing-a macroeconomic approach for the Turkish banking sector
  1. Tez No: 296567
  2. Yazar: MEHMET AYHAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY KÜÇÜKKOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Sıklık, yaygınlık ve şiddeti gittikçe artan bankacılık ve finans krizleri ve finansal istikrarı sağlama ve koruma hususunda karşılaşılan güçlükler, hem küresel mali istikrarı gözeten uluslararası kuruluşlar hem de ülkeler için finansal sistemlerdeki zayıflıkların tespit ve tahlilini çok daha önemli hale getirmiştir.Makroekonomik değişkenler ile kredi riskinin sistematik bölümü arasında var olduğu bilinen istatistiksel ilişkilerin yönü ve kuvveti, her ülkede finansal sektörün taşıdığı en büyük risk olan kredi riskinin yönetimi, olası kredi kayıplarının tahmini ve gerekli önlemlerin zamanında alınabilmesi için hem bankalara hem de bankaların denetim ve gözetiminden, tasarrufların korunmasından ve/veya finansal istikrardan sorumlu otoritelere son derece değerli fırsatlar sunmaktadır.Makro risk faktörlerindeki gelişmelere bağlı olarak hem tek tek finansal kuruluşlarda hem de finansal sektör genelinde oluşabilecek zayıflıkları önceden tespit etmede kullanılan en önemli araçlar stres testleridir. Stres testleri, finansal kuruluşlar bakımından da çok önemli bir risk yönetim aracıdır.Bu çalışmada, 1997 yılında Thomas Wilson tarafından geliştirilen makroekonomik kredi riski modeli Credit Portfolio View yaklaşımından ve bu yaklaşımı kredi riski stres testleri için uyarlayan yurtdışı çalışmalardan esinlenerek Türk Bankacılık Sektörü'nde kredi kayıplarının tahmini ve stres testlerinde makroekonomik değişkenlerden yararlanılmasını mümkün kılacak model ve metodolojilerin geliştirilmesi hedeflenmiş, geliştirilen modellerin kullanılması suretiyle icra edilen kayıp tahmini ve stres testlerinde, makro değişkenlerin sistematik kredi riskini açıklama gücünü teyit eden bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to banking and finance crises that have become more frequent, severe and common recently and experienced difficulties in establishing and maintaining the financial stability, detecting and analyzing the vulnerabilities of financial systems are becoming highly important for countries and international institutions that pursue the financial stability.The direction and the magnitude of the statistical relationship, known to exist, between macroeconomic variables and the systemic component of credit risk provides invaluable opportunities to the banks, regulatory and supervisory institutions and other authorities responsible for financial stability, to manage the credit risk-which is the most important of all the risks that financial sector bears- and to estimate the probable credit losses and take the necessary actions in a timely manner.Stress tests are the most valuable tools to detect potential vulnerabilities in individual financial institutions as well as in financial sector, which originate from the developments in macro risk factors. Stress tests are also very important risk management tools for the financial institutions.In this study, inspired by the Credit Portfolio View approach developed by Thomas Wilson in 1997 and later international studies that adopted this approach for credit risk stress testing purposes, it is intended to develop models and methodologies that will enable the estimation of credit losses and the credit risk stress testing with macroeconomic variables in Turkish Banking Sector. Empiric findings, obtained by using developed models to estimate credit losses and stress testing, confirms the explanatory power of the macroeconomic variables for systematic credit risk.