Finansal tabloların dipnotlarında sunulan muhasebe politikalarının uluslararası finansal raporlama standartları açısından incelenmesi
Examination of the accounting policies presented in the notes of financial statements in terms of international financial reporting standards
  1. Tez No: 296568
  2. Yazar: CAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 449
Özet
Bu araştırma, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları(UFRS)'ına odaklanmıştır. Bu çalışmada, UFRS kapsamında yer alan 32 muhasebe ve finansal standardından sunuma, muhasebeleştirmeye, ölçüme, değerlemeye ve açıklamaya ilişkin olarak seçilen muhasebe politikaları hisse senetleri borsada işlem gören Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Avustralya ve Türkiye işletmelerinin finansal tabloları ve dipnotları incelenerek, değerlendirilmiş ve bir durum tespit çalışması yapılmıştır. Araştırmanın verileri, işletmelerin raporlama dönemine göre 2008 veya 2009 yıllarına ait finansal tablo ve dipnotlarından elde edilmiştir. Araştırma, frekans dağılımları yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Bu araştırma; alternatif muhasebe politikaları ile sunuma, muhasebeleştirmeye, ölçüme, değerlemeye ve açıklamaya ilişkin olarak seçilen muhasebe politikalarına yönelik eğilimlerin tespitine ek olarak, şirketlerin muhasebe politikalarını açıklarken gerekli hassasiyeti göstermediklerini ve şirketlere özgü açıklamalar yerine kalıplaşmış ifadeler kullandıklarını ortaya koymuştur. Bu araştırma; ayrıca, UFRS'deki alternatifli muhasebe politikalarının yerel muhasebe politikaları ile örtüşmesi durumunda, işletmelerin kendi yerel muhasebe politikalarına çoğunlukla bağlı kaldıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on International Financial Reporting Standards(IFRS). In this study, accounting policies related to presentation, recognition, measurement, valuation and disclosure that were selected from 32 accounting and financial reporting standards within IFRS were evaluated by examining the financial statements and notes of German, French, British, Italian, Australian and Turkish companies quoted in stock exchanges. As a result of this, a study of determination was realized. The data of this research was acquired from the companies? 2008 or 2009 financial statements and notes according to the reporting period of companies. The method that was used to make this research is frequency distributions. In addition to the determination of the trends in alternative accounting policy choices as well as in selected accounting policies related to presentation, recognition, measurement, valuation and disclosure, this research points out that companies do not show the necessary sensivity when explaining accounting policies in the notes of financial statements as well as they use cliched statements rather than giving firm-specific explanations. Also, this research shows that companies mostly stick to use their local accounting policies in case that alternative accounting policies of IFRS and their local accounting policies overlap.