Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) yönelik danışmanlık sistemleri ve Türkiye için bir model önerisi
Consultancy systems for small and medium enterprises (SME) and a proposal for Turkey
  1. Tez No: 296570
  2. Yazar: TUĞÇE ERSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SARIASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bütün ekonomilerin temel bileşenlerinden olan KOBİ'ler, ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmalarında önemli bir yere sahiptir. Ancak, küresel rekabet ortamı KOBİ'leri ekonomik şartlara uyum sağlamaya ve standartlarını yükseltmeye zorlamaktadır. Bu durum, KOBİ'lerin profesyonel danışmanlık hizmetlerine olan ihtiyaçlarını artırmaktadır. Dünyada pek çok ülkede KOBİ'lerin rekabet güçlerini yükseltmek amacıyla bu işletmelere yönelik danışmanlık sistemleri geliştirilmiştir. Ülkemizde de KOBİ'lere yönelik danışmanlık faaliyetlerinde bulunan kurumlar olmakla birlikte henüz sistemleşmiş bir yapı bulunmamaktadır.Bu çalışmada, çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren KOBİ'lere yönelik danışmanlık sistemleri yapıları örneklerinden faydalanarak ülkemizdeki KOBİ'lerin beklenti ve ihtiyaçlarıyla uyumlu olacak bir KOBİ danışmanlık sistemi yapısı önerilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, ABD, Almanya, Birleşik Krallık ve Japonya'da uygulanan KOBİ danışmanlık sistemleri verilen hizmetler, devlet destekleri ve standardizasyon uygulamaları itibariyle incelenmiş; ardından, Türkiye'de KOBİ'lere yönelik danışmanlık sektöründeki kurum ve kuruluşlar ortaya konulmuştur. Son olarak, Türkiye çapında imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'ler üzerinde yapılan anket çalışması ile KOBİ'lerin danışmanlık sektörüyle ilgili deneyim ve tercihleri araştırılmıştır.Bu incelemelerden yola çıkarak, danışmanlık hizmetini KOBİ'lere ulaştıracak yapılar, KOBİ danışmanı sertifikasyon sistemi, danışmanlık hizmetlerinin ve danışmanlık şirketlerinin standardizasyonu ve KOBİ'lerin alacağı danışmanlık hizmeti ücretinin finansmanı konuları temel alınarak Türkiye'de oluşturulacak bir danışmanlık sistemi için öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Enterprises (SMEs) have significant roles in countries? economic and social development. However, global competition environment forces SMEs to adopt changing conditions and increase their standards. Thus, SMEs? need for professional consultancy services increases. Several countries in the world have developed consultancy systems in order to increase SMEs cOmpetitiveness. In Turkey, there are institutions that conduct consultancy services for SMEs, however a structure that can be called as a consultancy system does not exist yet.The aim of this study is to propose a consultancy system structure that would be compatible with the expectations and needs of Turkish SMEs, by looking into the SME consultancy systems in several countries. With this purpose, SME consultancy systems in the USA, Germany, United Kingdom and Japan are analysed with focus on the services, state aids and standardization practices. Then, the institutions in Turkish SME consultancy sector are studied. Finally, the experiences and preferences of SMEs are researched by a survey done on Turkish production sector SMEs.According to these analyses, suggestions are done on the main subjects such as the structures to give the consultancy services to SMEs, SME consultancy certification system, standardization of consultancy services and firms, and financing of the consultancy service fees.