TBMM gündeminin, yazılı basın aracılığıyla, kamuoyuna aktarılması: 01 Ekim 2008-11 Ağustos 2009, Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazetelerinin ilk sayfaları örneğinde
Turkish Grand National Assembly Agenda, through the print media, reflex to the public opinion: 01 October 2008-11 August 2009, Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman journals sample of first-pages
- Tez No: 296569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜVENİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı siyaset gündemini oluşturan, en yetkili kurum olan TBMM'nin, belli bir zaman diliminde, ülkemizin en can alıcı problemlerinin tartışıldığı ve çözüm üretildiği gündeminin nelerden oluştuğu ve öne çıkan konuların neler olduğuna bakmaktır. Ayrıca halkı temsil eden Meclis'imizin gündeminin yazılı basında ne ölçüde yer bulduğuna seçilen üç gazetenin (Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman) birinci sayfalarında işlenen konulara bakılarak karar verilmiştir.Bu çalışma, bir örneklem oluşturması açısından, TBMM'nin 23. Dönem 3. Yasama Yılı ile sınırlı tutulmuştur. Dönemin başladığı 01 Ekim 2008 başlangıç kabul edilmiş ve son birleşimin yapıldığı ve Meclis'in tatile girdiği 11 Ağustos 2009 son tarih olarak alınmıştır. Bu süre zarfında TBMM'de 115 birleşimde bir araya gelinmiştir.Bu araştırmada survey-betimleme yöntemi kullanılmıştır. Siyaset gündeminin yazılı basında yer alma şekli, ağırlıklı olarak içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Öne çıkan konular tespit edilirken, gündem dışı konuşmalar, Meclis'in denetim yöntemlerinden olan ?Meclis araştırması, Meclis soruşturması, genel görüşme, gensoru ve güvenoyu? ve kanunların görüşmeleri dikkate alınmıştır. Soru önergeleri dikkate alınmamıştır. Hem TBMM gündeminin belirtilen tarihlerdeki 115 birleşimi hem de üç gazetenin 314 günlük birinci sayfaları, örneklem olarak alınmıştır. Araştırmada belgesel tarama modeli ile siyaset, yazılı basın ve kamuoyu gibi kavramlara ilişkin bilgiler elde edilmiştir. Çalışmada nicel içerik çözümlemesi ve en fazla başvurulan tekniklerden biri olan konu çözümlemesi yapılmıştır. Kategoriler ile alt kategoriler kodlanmış, kodlanan bilgiler de nümerik hale getirilerek daha ayrıntılı analiz yapılması sağlanmıştır.TBMM Genel Kurul'unda bir yasama dönemi boyunca her birleşimde ortalama 14 konu, ayda ortalama 143 konu, 11 ayda ise 1577 konu görüşülmüştür. Aynı dönemde TBMM ile ilgili Cumhuriyet Gazetesi 61, Hürriyet Gazetesi 35, Zaman Gazetesi ise 56 defa olmak üzere toplamda 152 defa birinci sayfalarında haber yapmıştır. Üç gazetenin toplamı dahi TBMM'de görüşülen konuların % 10'u kadardır. Her gazetede ortalama TBMM'de görüşülen konuların % 3 oranında yer bulduğu söylenebilir. Gazetelerin Meclis'te görüşülmeden önce birinci sayfalarına taşıdıkları haberler Cumhuriyet Gazetesi'nde 48 haber, Hürriyet Gazetesi'nde 31 haber, Zaman Gazetesi'nde ise 33 haber, toplamda da 112 haberin yapıldığı gözlenmiştir. Meclis ile ilgili haberlerin her gazetede ortalama % 2,7 oranında yer bulduğu söylenebilir. Toplamda her gazetenin birinci sayfasında TBMM'de görüşülen ve görüşülecek konuların % 6 oranında yer bulduğu söylenebilir. Bu sayı dahi Meclis'te görüşülen konuları, gazetelerin halka yansıtma oranının toplamını % 17'ye ancak ulaştırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, as a competent instution the Grand National Assembly of Turkey, which compeses the agenda of the politics and discuss the most crucial problems of our country and produce the solutions in a certain time, is to look what?s occured in the agenda and what is outstanding issues. Also the agenda of the assembly, which represents the public, takes place and indicates itself in printed media with three newspaper (Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman) which is decided by looking at the first pages of the topics covered.In order to create a sample, this study is limited with the Grand National Assembly of Turkey?s 23. Period, 3. Legislation Year. The begining of the cycle, October 01, 2008, is accepted as a start. Doing the last combination and the Assembly?s entering into holiday, August 11, 2009, is taken as a deadline. During this period, in the Grand National Assembly of Turkey has come together with 115 combinations.In this research use survey-description method. The shape of political agenda in the printed media is mainly examined using content-analysis method. When the featured topics are deteched, the speeches outside of the agenda, the method of the assembly?s supervision ?parliamentary inquiry, parliamentary investigations, general debates, motions of censure and a vote of confidence? and the negotiations of the law is considered. The question motions are not considered. Both the agenda of the Grand National Assembly of Turkey?s 115 combinations in signified dates and the 314 first pages of the three Daily newspapers are taken as a sample. In the research, political, printed media and public opinion?s related concepts informations are obtained with documentary research model. In the study, quantitative content analysis technique and the topic analysis, which is the one of the most referenced in techniques, is made. The categories and sub-categories are encoded, the encoded information render as a numeric in order to make more detailed analysis.In the Grand National Assembly of Turkey, during the one legislation period, the 14 subjects for each combination, approximately 143 topics in one month, 1577 subjects in 11 months was interviewed. During the same period, the Cumhuriyet newspaper 61 times, Hürriyet newspaper 35 times and Zaman newspaper 56 times make news in their first pages about the Grand National Assembly of Turkey in total 152 times. Even the sum of the three newspapers are about the assembly?s interviews subjects of %10. For every newspaper can be said that it finds an average of %3 of the issues discussed in Grand National Assembly of Turkey . Before the interviewing in the Assembly, in Cumhuriyet newspaper 48 news, in Hürriyet newspaper 31 news and in Zaman newspaper 33 news make news, in total the newpapers make 112 news is observed. News about Assembly for every newspaper can be said that it finds place in the average rate of 2.7%. In total, the interviews and the coming interviews in the Grand National Assembly of Turkey can be said that it finds place in the average rate of 6% in the first page of the newspapers. Even this figure views that totality of rate for every newspaper to reflect in public and issues being discussed in assembly barely made reach to 17 percent.