W. A. Mozart'ın eserlerinde mehter müziği etkisi
W. A. Mozart's works effect of mehter music
- Tez No: 296579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN OKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde, mehter müziğinin tarihsel gelişimi, mehter çalgıları, çalgıların mehter müziğindeki yeri ve önemi, mehter müziğinde kullanılan makam ve usullerle ilgili konulara genel olarak değinilmiştir. W.A.Mozart'ın hayatı, eserleri, kişiliği ve sanatsal görüşleri anlatılmıştır. Çalışmanın amacı, mehter müziğinin W.A.Mozart'ı nasıl ve hangi süreçte etkilediğini belirlemektir. Bu bağlamda W.A.Mozart'ın konuyla ilgili seçilmiş eserlerinin genel incelemesi yapılmıştır.Araştırmanın konusuyla ilgili olarak ulaşabildiğim en önemli kaynakların, özellikle tezimin konusuyla yüzde yüz uyuşan K.Reinhard'ın 'Mozart'ın Türk Müziği Algılaması' başlıklı bildirisinin ve benzerlerinin titizlikle incelenmesi sonucunda ortaya çıkan veriler ışığında, W.A.Mozart'ın ritmik, ezgisel ve armonik yapı kurgulamada kullandığı yöntemler ortaya çıkarılmış ve yorumlanmıştır. Bestecinin bizzat dinlediğini (varsaydığımız) ve çağının ya da çağından önceki bestecilerin eserlerinden tanıdığı mehter müziğinden etkilendiği, ancak bu müziği kendi tarzı içinde erittiği örneklerle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Janissary band historical evolution, Janissary instruments and the effects of these instruments on Janissary music and the tones used in Janissary music also has been generally mentioned.W. A.Mozart?s life, works, personality and his opinion about art has been described. The aim of this work is to find out how and when the Janissary music affects W.A.Mozart. For this purpose, W.A.Mozart?s works concerning this subject has been analyzed.After this analysis, due to the information has been reached, composer?s rhythmic structure assembly techniques, the source of effects in his music have been solved and these solutions were remarked. Another important finding about the thesis is composer was affected by Janissary music but he was able to interpret this music in his own style.