Vergi Usul Kanununa göre vergi hatalarında düzeltme
Correction of the tax error at the tax procedural code
- Tez No: 121770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Türk vergi sisteminde vergi ihtilafların idari aşamadaki çözüm yollarından birisi vergi hatalarının düzeltilmesidir. Vergilendirme işlemlerinde ortaya çıkan aksaklıkların yargı organlarına gidilmeden çözümlenmesi amacıyla Vergi Usul Kanunda“vergi hatalarım düzeltme”başlığı altında idari bir çözüm yolu öngörülmüştür. Vergi hatalarının düzeltilmesi, vergilendirme işlemlerinde bazı sakatlıkları giderme imkanı sağladığında, verginin yasallığı, ilkesinin sübjektif idari işlemler açısından gerçekleşmesini temin eder. Ayrıca düzeltme yolu, Anayasal başvuru haklar kapsamında idari merciler nezdinde yapılan bir başvuru? Örneği olduğu gibi uyuşmazlığın yargıya intikali halinde de köprü vazifesi görmektedir. Mali hukuk açısından bakıldığında düzeltme, geniş anlamıyla kamu gelirlerinin idari denetimi kapsamına girer. Maddi vergi hukuku açısından, düzeltme yoluyla hatalı vergilendirme işlemi ortadan kaldırıldığı için vergi borcunu sona erdiren nedenlerden biri olmaktadır. Vergi hukuku açısından ise uyuşmazlıkların idari çözüm yollarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Verginin tarh işleminden, tahsil aşamasına kadar her aşamada gerek mükellef, gerekse vergi dairesi tarafından çeşitli hatalar yapılabilir. Vergi hatası kimin tarafından yapılırsa yapılsın, mükellef veya vergi idaresi açısından fazla veya eksik vergi alınması yada istenmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Nitekim Vergi Usul Kanunumuzda vergi hatası vergiye yönelik hesaplarda veya vergilendirmede yapılan hatalar yüzünden haksız yere fazla veya eksik vergi istenmesi veya alınmasıdır diye tanımlanmaktadır. Düzeltme ise vergi hatalarının mükellefin başvurusu üzerine veya re' sen idarece ortadan kaldırılmasıdır şeklinde tanımlanabilir. Vergi hataları genellikle kolayca tespit edilebilen üzerinde hukuki tartışmaya gerek olmayan açık ve basit yanlışlıklardan olduğu için, kanun koyucu düzeltme yolunu vergi hatalarına özgü olarak özel olarak öngörmüştür. m
Özet (Çeviri)
EXTRACT One of the dispute settlement methods in the administrative level of the Turkish tax system concerns the notion of“correction”. The tax Procedural Code provides an administrative resolution method entitled“Correction of the Tax Error”, which gives a method of settling the dispute without actually taking it to court. The correction of a taxation error clause ensures the legality of the taxation for administrative transactions. Furthermore, 'correction' is also used for constitutional applications, right at the stage of administration, and it forms a bridge before taking the dispute to the court. From the point of view of financial law, 'correction' gives an administrative control over public income. From the point of view of material tax law, on the other hand, since 'correction' annuls the wrongful taxation, this method is one of reason, which effectively terminates the tax debt. Indeed, tax error is defined in the Tax Procedural Code as“errors in tax or in the calculation of tax”. Correction can be defined as“the termination of the tax errors upon the tax payer's request or ex officio”. Since tax errors are simple and clear mistakes, which can be easily identified without any complicated legal discussion, the law provides correction as a special method to correct tax errors. IV