Halil bin Halil Efendizade Salik Divanı
Divan of Halil bin Halil Efendizade Salik
- Tez No: 296615
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİCDAN ÖZDİNGİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 470
Özet
18. Yüzyıl şair ve divanları açısından zengin bir devirdir. Özellikle devrin siyasi yaşamına zıt olarak Lale Devri'nin parlak ve renkli yaşamı, şairlere büyük kaynak sağlamış ve ortaya çıkan şiirler gönlü çekici, zarif ve latif olmuştur. Halil bin Halil Efendizade bu gösterişli devrin başarılı bir şairidir. Yüksek lisans çalışması olarak yukarıda adı geçen şairin divanının çeviri metni yapılarak, Halil bin Halil Efendizade'nin hayatı, kişiliği, eserlerindeki özellikleri bilimsel olarak incelenmeye çalışıldı ve gün yüzüne çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
18 th century is quite a prosperous age with respect to its poets and poem collections (the divans). It caused poems to be written out by reflections from sources of gorgeous lives of famous poets of the age. The poets of the age are observed to have proven themselves and managed to survive their works up to now successfully. Halil bin Halil Efendizade is one of that glomorous age's successful poets. As a post graduate study that successful poet's divan (collected poems) was translated his life and his literary. Works has been spotted and surveyed scientifically to be understood in the modern age.