Vergi uyşmazlıklarının idari aşamada çözümlenmesi ve Türkiye sonuçları
Resolution of tax conflicts on an administrative level and the results of these resolutions on Turkey
- Tez No: 96171
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ VERGİ UYUŞMAZLIKLARININ İDARİ AŞAMADA ÇÖZÜMLENMESİ VE TÜRKİYE SONUÇLARI Yeşim YORULMAZ Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran-2000 Danışman: Prof.Dr.Fethi HEPER Vergi ilişkisinin iki tarafını oluşturan mükellef ve idare arasında, vergi hukukunun uygulanması sırasında uyuşmazlıklar çıkabilir. İdare ile mükellef arasındaki uyuşmazlıkların uzun sürmesi her iki tarafında zararınadır. Bu durumda idare vergi alacağını zamanında tahsil edemezken, mükellef de para ve zaman kaybetmektedir. Vergi idaresinin vergi gelirlerini arttırabilmesi ve vergi uygulamalarından doğan sorunların çözümü bakımından mükellefler ile diyalog içerisinde olmasının ve sorunları uzun ve maliyeti fazla olan yargısal yollara başvurmadan çözümlemesinin önemi ülkemizde yeterince anlaşılmamıştır. Uyuşmazlıkların yargı dışında çözümlenmesiyle, yargıda kilitlenme önlendiği gibi, usul ekonomisine de büyük katkı sağlanır. Bundan daha önemlisi de mükellef- idare arasındaki uyuşmazlığın kısa sürede çözümlenerek sürüncemede kalması engellendiğinden, mükellefler arasında vergi bilincinin yerleşmesi daha kolay hale gelir. o“Vergi Uyuşmazlıklarının İdari Aşamada Çözümlenmesi ve Türkiye Sonuçlan”konulu tez çalışmamın Birinci Bölümünde, uyuşmazlık kavramı ve vergi uyuşmazlığı ile vergi uyuşmazlığına neden olan etkenler ve uyuşmazlıkları çözümleyen kuruluşlara yer verilmiştir. İkinci Bölüm'de idari aşamada çözümlenebilen vergi uyuşmazlıkları tek tek ele alınarak, taraflar bakımından sonuçlarıyla birlikte açıklanmıştır. Üçüncü Bölüm'de, vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada çözüm yollarından uygulama alanı en geniş olan uzlaşma müessesesinin 1997, 1998, 1999 yıllarını kapsayan Türkiye istatistiğinin, aynı yılları içeren Vergi Mahkemeleri ve Bölge İdare Mahkemeleri sonuçlarıyla birlikte değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmamızın sonuçlarının değerlendirildiği Dördüncü Bölüm'de, vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada çözümlenmesinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Conflicts may occur between a taxpayer and a tax office while implementing tax law. It is to the disadvantage of both sides if the conflicts last long. In such cases, the tax office doesn't receive tax payment on time and the taxpayer loses both time and money. It hasn't yet been adequately understood in our country that in order for a tax office to increase its revenues and to solve the problems emerging from tax practices, it is important for it to be on good terms with taxpayers and not to appeal to a court, which is a long and an uneconomical process, to resolve those conflicts. If these conflicts can be solved outside the courts, not only does is prevent the blockage in the courts, but it also contributes a great deal to procedure economy. Most important of all, by solving the conflicts between taxpayer and tax office within a short time, it prevents the conflicts from dragging on, and as a result, it becomes easier to get the taxpayers to have tax-paying responsibility. In the first part of my research paper on“Resolution of Tax Conflicts on an Administrative Level and the Results of These Resolutions on Turkey”, I mentioned about the terms“conflict”and“tax conflict”, the reasons that lead to tax conflicts, and govermental structures that resolve them. In the second part tax conflicts that have been resolved on an administrative level have been examined one by one and their effects on both sides have been described. In the thid part, Turkey statistics of reconciliation institute in 1997, 1998 and 1999, which is the widest resolution method of tax conflicts, the results of tax courts and District Administrative Courts in the same years have been evaluated together. In the fourth part, where the results of my study have been explained, problems in solving tax conflicts on an administrative level have been explained and resolution recommendations have been proposed.