Solvente uzun süreli maruz kalan işçilerin dikkat ve bellek süreçlerinin incelenmesi
To examine the attention and memory functions in workers with long term solvent exposure
  1. Tez No: 296649
  2. Yazar: NURSEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada solvent kullanılan işlerde çalışan işçilerin dikkat ve bellek süreçlerinin değerlendirilmesi planlanmıştır. Çalışmamızda solvent maruziyeti tanısı konan 31 işçinin nöropsikolojik testlerden (Sözel Bellek Süreçleri Testi, Stroop Testi, İşaretleme Testi) aldıkları puanlar sağlıklı kontrol grubunun puanlarıyla karşılaştırılmıştır. Nöropsikolojik testlerden alınan puanlar incelendiğinde kısa süreli bellek puanları açısından iki grup arasında farklılık bulunamamış, ancak uzun süreli bellek puanları ve toplam öğrenilen kelime sayısı açısından iki grup arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Solvent maruziyeti grubunun uzun süreli bellek puanları ve toplam hatırlayabildiği kelime sayısı kontrol grubuna göre daha düşüktü. İşaretleme testinde, solvent maruziyeti olan grubun alt testleri tamamlama süreleri ile tüm testi tamamlama süreleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha uzundu. Stroop testinde, 5. bölümü solvent maruziyeti olan grubun kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha uzun sürede tamamladığı saptandı. Solvent maruziyeti grubunda nöropsikolojik test sonuçları ile yaş, eğitim ve çalışma süreleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu çalışmanın sonuçları solvente uzun süre maruz kalmanın dikkat ve bellek işlevlerini olumsuz etkilediğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the attention and memory functions in workers with solvent exposure. In this study, 31 workers exposed to solvent were compared with healthy controls on neuropsychological tests ( Verbal Memory Test, Stroop Test, Verbal and Nonverbal Cancellation Test). The analysis of the neuropsychological tests results showed no significant difference between the two groups based on short term memory scores, but in the long term memory and totally learning word scores were significant between two groups. In the Verbal Memory Test, scores of long term memory and totally learning words of group exposure to solvent were significantly lower than the control group. In the Verbal and Nonverbal Cancellation Test, completion time of group exposure to solvent were significantly higher than the control group for both the total score of Verbal and Nonverbal Cancellation Test and the all subtests. In the Stroop Test, completion time of group exposure to solvent were significantly higher than the control group for the subtest of 5. In the group exposure to solvent, the neuropsychological tests results showed no significantly relation between demografic stutiations (age, education and years of working with solvent). The study confirms that the occupational exposure to solvents have impairment in memory and attention functions.