Organik solvent maruziyetine bağlı otonom sinir sistemi tutulum varlığının sempatik deri yanıtı ve R-R interval değişkenliği ile incelenmesi
Depending of the exposure to organic solvent with sympatethic skin response and R-R interval variability
  1. Tez No: 307566
  2. Yazar: UMUT TEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SUAT KAMIŞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Uzun süreli düşük doz organik solvent maruziyetinin sinir sistemi üzerinde toksik etkileri iyi biliniyor olmasına rağmen OSS üzerindeki etkileri ile ilgili sınırlı sayıda yayınvardır. Solventlerin OSS disfonksiyonuna hangi patofizyolojik mekanizmalarla yol açtığınet değildir. Bu çalışmada amacımız solvente maruz kalmış işçilerde OSS fonksiyonlarınınetkilenip etkilenmediğini, elektromyografik olarak SDY ve RRIV testlerine bir aradabakarak OSS'nin hem sempatik hemde parasempatik bileşenlerini değerlendirmektir.Bu çalışma Aralık 2011- Şubat 2012 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi TıpFakültesi Nöroloji Kliniği Nörofizyoloji laboratuarında yapıldı. Çalışmaya Malatya'da 5yıldan daha uzun süredir ayakkabı imalat işçisi olarak çalışan 33 erkek işçi ve benzer yaşgurubunda sağlıklı 33 erkek alındı. Maruziyet gurubuna otonomik fonksiyon bozukluklarıile ilgili semptomları içeren standart sorgulama formu uygulandı, kan sayımı, karaciğer,böbrek fonksiyon testleri ve kan elektrolit düzeylerini içeren kan biyokimyası bakıldı veENG testi yapıldı. Her iki grubada EMG laboratuarında otonom tutulum açısından SDY veRRIV değişkenliği çalışıldı.Solvente maruz kalan gurubta kontrol gurubuna göre SDY latans değerleri uzun veamplitüd değerleri küçük bulundu. Maruziyet gurubunda RRIV değişkenliği ile ilgiliparametreler kontrol grubuna göre düşük saptandı. Maruziyet gurubunda ENG değerlerinormal bulundu işçilerin hiçbirinde PNP saptanmadı. Otonomik semptomların varlığı ileSDY ve RRIV değerleri arasında ilişki kurulamadı. Sigara kullanan ve kullanmayanişçilerin, SDY ve RRIV değişkenliği ile ilgili parametreleri karşılaştırıldığında anlamlı farkbulunmazken kontrol gurubunda sigara kullanan kişilerde %D-%R ve %D/%R değerleriyüksek bulundu.Bu çalışma; solvente uzun dönem maruz kalmış ve elektrofizyolojik olarakpolinöropati saptanmayan işçilerde, otonomik semptomların varlığından bağımsız olarakOSS'nin hem sempatik hemde parasempatik bileşenlerinde fonksiyon bozukluğuolabileceğini gösterdi. Bu çalışma solventlerin OSS den sorumlu santral merkezlerisubklinik olarak etkilemiş olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Although toxic effects of long term exposure to low dosage organic solvent on thenerve system has been identified, there are limited number of publications regarding itseffects on OSS.It is not clearly known what kind of pathophysiological mechanisms resultin OSS dysfunction. Our goal in this study is to study whether OSS functions of workersexposed to solvent are affected or not and to evaluate sympathetic and parasympatheticcomponents of OSS while considering SDY and RRIV tests using electromyography at thesame time.This study was conducted in Neurophysiology laboratory of Neurology Clinic inFaculty of Medicine in İnönüUniversity between December 2011 and February 2012. 33male workers, who have been working in shoe manufacturing in Maltya for a period longerthan 5 years, and 33 healthy males participated in the study. Standard questionnaireincluding symptoms corresponding to autonomic function disorder was presented to theexposed group, their blood biochemistry tests including blood count, liver and kidneyfunction tests and blood electrolyte levels were controlled and ENG was completed. SDYand RRIV variability from stand point of autonomic involvement were tested in EMGlaboratory for both groups.SDY latency values were long and amplitude values were small in the exposedgroup compared to the control group. Parameters corresponding to RRIV variability wereidentified to be low in the exposed group compared to the control group. ENG values werenormal in the exposed group and no PNP was identified in any of the workers. It was notpossible to identify a relationship between autonomic symptoms and SDY and RRIVvalues. Although no significant difference between parameters corresponding to SDY andRRIV variability was identified when parameters related to smoker and non smokerworkers were compared, it was observed that %D-%R and %D/%R values were highamong smokers in the control group.This study showed that function disorders in sympathetic and parasympatheticcomponents of OSS may be present in those workers, who have been exposed to solvent fora long time and who do not display any polyneuropathy electrophysiologically,independent of existence of autonomic symptoms. This study made us believe that solventsmay be affecting central centers as subclinics in charge of OSS.