Ceza infaz kurumlarında görev yapan infaz ve koruma memurlarının insan haklarına bakışı
Prisons guardians' approach to human rights
- Tez No: 296655
- Danışmanlar: PROF. DR. İOANNA KUÇURADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsan hakları günümüzde üzerine sıkça eğilinen bir konudur. Alınan önlemlere rağmen insan hakları ihlalleri hâlâ sürmekte ve birçok kişi bu ihlallerden dolayı mağdur edilmektedir. İnsan hakları yeterince korunmamaktadır. Bunun en önemli nedeni hakların korunmasıyla görevli olanların insan hakları konusunda yeterince bilgi sahibi olmamasıdır. Son yıllarda, yasa ve yönetmelikler insan hakları belgelerinin ışığında değiştirildi ve bu insan haklarını korumakla görevli olanların yükümlülüklerini artırdı. Bunun bir sonucu olarak ceza infaz kurumlarının, hükümlü ve tutukluların insan haklarını korumaları ve cezaların insan onuru gerekleri ile uyumlu olarak infaz etmeleri beklenmektedir. Ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklular devletin koruması altındadırlar ve onlara insancıl yaklaşım, buralarda çalışan kamu görevlilerinin insan hakları konusundaki tutum, davranış ve bilgisine bağlıdır. İnfaz ve koruma memurlarının (gardiyanların), ki cezaevi personelinin en büyük bölümünü oluşturmaktadırlar, düşünceleri bu nedenle çok önemlidir. İnfaz ve koruma memurları günün 24 saatinde hükümlü ve tutuklularla birliktedirler. Bundan ötürü, hükümlü ve tutuklulara yönelik tutum ve davranışları, rehabilitasyona dönük tüm gayretleri, olumlu ya da olumsuz bir yönde, etkiler. Bu çalışma bir alan araştırmasıdır. İnfaz ve koruma memurlarının genel olarak insan hakları konusundaki kavrayışlarını öne çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın bir sonucu olarak, katılımcıların çoğunun insan haklarında yeterince eğitimli olmadıkları, bazılarının, eğitimli olmalarına karşın, öğrendiklerini uygulamadıkları, diğer bazılarının bu eğitime rağmen tutumlarını değiştirmedikleri görülmektedir. Çalışmanın son bölümünde cezaevi personelinin karşılaştığı sorunların nasıl çözülebileceği ve bunun için ne tür bir eğitimin alınması gerektiği üzerine öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human rights are an issue frequently addressed at present. Despite the measures taken, human rights violations still continue and many people are aggrieved by these violations. Human rights are not protected sufficiently. The most important reason of this is that those who are in charge of the protection of rights do not have sufficient knowledge on human rights. In recent years, laws and regulations have been changed in the light of human rights instruments and this has increased the obligations of the people who are in charge of the protection of human rights. As a result, the criminal executive institutions are now expected to protect the rights of convicts and detainees, and execute penalties in accordance with the requirements of human dignity. Convicts and detainees in criminal executive institutions are under the protection of the State, and humane treatment to them depends on the attitudes, behaviour and human rights knowledge of public officers working therein. This is why the opinions of executive and protection officers (guardians), which constitute the biggest part of the prison personnel, are very important. Executive and protection officers are together with convicts and detainees for 24 hours a day. Therefore, their behaviour and attitudes towards convicts and detainees influence, in a positive or negative way, all the endeavours to their rehabilitation. This study is a field survey. It aims at putting forward the executive and protection officers? conception on human rights in general. As a result of the study, it appears that many of the participants are not trained sufficiently in human rights, that others, though they are trained, do not practice what they have learned, and that some others have not changed their attitude in spite of this training. In the final part of the study there are some proposals on how problems that the prison personnel faces could be solved and for this what kind of human rights training should they take.