Jean-Paul Sartre ve Albert Camus'de özgürlük kavramı
The concept of freedom in Jean-Paul Sartre and Albert Camus
- Tez No: 296656
- Danışmanlar: PROF. İOANNA KUÇURADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı, Jean-Paul Sartre ve Albert Camus'nün özgürlük kavramını nasıl anladığını ve özgürlük kavramına ulaşma yollarını, felsefi ve edebi eserlerindeki insan kavramından hareketle araştırmak; özgürlük kavramı ile ilgili görüşlerini karşılaştırmak ve bazı 20. yüzyıl düşünürleri tarafından ortaya atılan felsefi ve politik özgürlük görüşlerinin yol açtığı çeşitli problemlerin nasıl aşılacağını göstermek, böylece Sartre ile Camus'nün düşüncelerinin çağımız için önemine dikkat çekmektir. Çalışmanın Giriş bölümünde, varoluşçuluğun tarihsel arkaplanı ve varoluş sorunu üzerine düşünmüş ve yazmış filozofların görüşlerinin yanı sıra, özgürlük kavramının tarihsel ve felsefi arkaplanı ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate into the content of Jean-Paul Sartre?s and Albert Camus? concepts of freedom and into the ways they follow in view to formulate this concept, starting from the conception of the human being as it is put forward in their philosophical and literary works; to compare their views on freedom and to call our attention to their significance for our timses by showing how these concepts can help overcome various problem stemming from the philosophical and political conception of freedom put forward by various thinkers the 20th century. In the Introduction an exposition is made of the historical background of existentialism and of the views of thinkers who had reflected and wrote on problems of existence, as well as an exposition of the historical and philosophical background of the concept of freedom.