Mavi yakalı çalışanların denetim odaklarının iş doyum düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Analysing the relation between the focus of control and the level of job satisfaction of blue-collar employees
- Tez No: 296660
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
bu araştırmanın amacı, üretim sektöründe çalışan mavi yakalıların denetim odaklarının, iş doyum düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesidir. ayrıca araştırmada, mavi yakalı çalışanların denetim odağı ve iş doyum düzeylerinin bazı demografik değişkenlerle (yaş, cinsiyet, medeni durum, iş hayatındaki çalışma süresi, şu anki çalıştığı iş yerindeki çalışma süresi) ilişkisi de incelenmiştir. araştırma verilerinin elde edilmesinde; araştırmacı tarafından oluşturulan `'kişisel bilgi formu'', rotter (1966) tarafından geliştirilen `'rotter iç-dış denetim odağı ölçeği (riddoö)'', weiss, dawis, england ve lofguist (1967) tarafından geliştirilen `'minnesota iş doyum ölçeği (msq)'' kullanılmıştır.anketler, bursa ili gemlik ilçesi organize sanayi bölgesindeki üretim yapan fabrikalarda çalışan 290 mavi yakalı çalışana uygulanmıştır.anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında spss 17.0 paket programında analiz edilmiştir. verilerin çözümlenmesinde non-parametrik testlerden kruskal wallis h-testi, mann whitney-u testi ve korelasyon analizleri yapılmıştır. araştırmadan elde edilen bulgulara göre; araştırmaya katılan mavi yakalı çalışanların iç denetim özelliklerine sahip oldukları ve denetim odaklarının; cinsiyet, yaş, medeni durum, iş hayatındaki çalışma süresi ve kurumda çalışma süresi değişkenlerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. araştırmada; mavi yakalı çalışanların iş doyum düzeylerinin orta düzeyde olduğu ayrıca iş doyum düzeylerinin; cinsiyetleri, medeni durumları ve çalıştığı kurumdaki çalışma sürelerine göre istatistiksel olarak farklılaşmadığı, yaşlarına ve iş hayatındaki çalışma sürelerine göre ise farklılaştığı sonucuna varılmıştır. araştırmada, mavi yakalı çalışanların iş doyumları ile denetim odakları arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişkilerin olduğu, içten denetimli mavi yakalı çalışanların daha fazla iş doyumuna sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyse the relation between the focus of control and the level of job satisfaction of blue-coller employees in production sector . Besides, in this research, the relation between the focus of control and the levels of job satisfaction of blue-coller employees has been also analysed with some demographic variables ( age, sex, marital status, level of education, working period in working life, working period in workplace now ) In acquiring the research data, ?Personal Information Form? advanced by the researcher, ?Rotter?s Internal-External Locus of Control Scale? advanced by Rotter (1966), ?Minnesota Satisfaction Questionnaire? advanced by Weiss, Dawis, England ve Lofguist (1967) have been used. The questionnaires have been carried out to 209 blue-collar employees working in the factories manufacturing in the organized industrial zone in Gemlik in Bursa. The data acquiried by the questionnaire study has been analysed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 17.0 programme. Kruskal Wallis Test of Non-Parametric Tests, Mann Whitney-U Test and correlation analyses have been used for the evaluation of the data. According to the results determined, it has been found that the blue-collar employees in the research has internal audit qualities and their focus of control hasn?t changed according to variables such age, sex, marital status, level of education, working period in working life, working period in workplace now. In the research, it has been stated that blue-collar employees have mid-level job satisfaction, besides, the level of their job satisfaction hasn?t been statistically changed according to sex, level of education, marital status and working periods in their workplaces now but has been changed according to working period in working life. In the research, it has been stated that there has been statistically meaningful relations between the focus of control and the level of job satisfaction of blue-collar employees, internally controlled blue-collar employees have more job satisfaction