Örgüt çalışanlarının kişilik özellikleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between personality traits and organizational commitment of employees
  1. Tez No: 296661
  2. Yazar: YELİZ ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışma yaşamında eğitim ve işin özellikleri kadar kişisel özellikler de önemli bir faktördür. Sahip oldukları kişilik özellikleri, kontrol odağı inançları, bağlanma stilleri gibi kişisel özellikler, bireylerin meslek seçimini etkilediği gibi, işlerinde yükselme, ödül alma, terfi alma gibi durumları da etkilemektedir. Bununla beraber iş yerindeki ilişkileri, yöneticilik stilleri, çalışanların yöneticilik stili tercihleri de kişisel özelliklerden etkilenebilmektedir. İnsanların işlerinden memnun olma düzeyleri onların yaşam doyumlarını, çevreyle ilişkilerini, fiziksel ve ruhsal sağlıklarını da etkilemektedir. Örgüt içindeki görevlerde yer alacak bireyleri seçerken o iş için uygun olanların seçilmesi hem çalışanın işe yönelik tutumlarının olumlu olmasını, hem de örgütün daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Perakende sektörde çalışanların kişisel özelliklerine göre örgütsel bağlılıklarındaki farklılığı araştırmak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Beş Faktör Kişilik Özelliği Ölçeği? ve ?Örgütsel Bağlılık Ölçeği? kullanılarak anket uygulanmıştır. Anket tekniği ile verilerin toplanması ile elde edilen bulgular doğrultusunda duygusal bağlılık ve normatif bağlılık ile gelişime açıklık, sorumluluk, dışadönüklük ve nevrotiklik kişilik özelliği arasında bir ilişki bulunurken, devam bağlılığı ile sorumluluk kişilik özelliği arasında bir ilişki bulunmaktadır. Her üç bağlılık ile geçimlilik kişilik faktörleri arasında ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Personality traits are just as important factors as the features of the education and the job in work life. Personal characteristics such as personality traits they have, their beliefs that are focus of control and their commitment types affect individuals? advancement, promotion and the condition of getting awarded in their jobs as they affect their choice of profession. At the same time, their relationships in working place, their leadership styles and choices of leadership styles of employees can get affected from personal characteristics. The levels of pleasure of people with their jobs affect their life satisfaction, their relationships with environment, and their physical and mental health. To choose qualified persons for a job when choosing individuals to be assigned in the jobs within the organization will provide employee to have positive attitudes towards the job as well as provide the organization to work more productive. In this study, which was carried out for the purpose of analyzing the differences between organizational commitments of the employees take charge in retail sector according to their personal characteristics, a questionnaire was conducted using ?Personal Information Form?, ?Five Factor Personality Trait Scale? and ?Organizational Commitment Scale?. According to the findings obtained by collecting data with questionnaire technique, there is a relationship between affective and normative commitment and the personal characteristics of openness to improvement, responsibility, extraversion and neuroticism while there is no relationship between permanence commitment and personal characteristic of responsibility. Any relationship between the three commitment types and personality factors of easygoingness has not been determined.