Koyunlarda erken gebelik teşhisinde sığır gebelik ilişkili glikoprotein kitlerinin kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of bovine pregnancy-associated glycoproteins kits for early pregnancy diagnosis in
- Tez No: 509653
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÖZYURTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
TÜRKÇE ÖZET Amaç: Gebelik ilişkili glikoproteinler (PAGs) ruminantlarda gebelik sırasında çift çekirdekli trofoblastik hücrelerden sentezlenir ve maternal kan dolaşımına geçerler. Bu çalışmada, koyunlarda erken gebelik teşhisinde ticari sığır gebelik test kitinin kullanılabilirliği araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Bu amaçla, 13 baş gebe Konya Merinosu koyundan çiftleşme sonrası 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63 ve 70. günlerde kan örnekleri alındı. Koyunların gebeliği doğumlar ile teyit edildi. Elde edilen plazma örneklerinde PAGs değerleri ticari (Bovine Pregnancy Associated Glycoproteins) ELISA kiti ile ölçüldü. Üretici firmanın talimatına göre, PAGs'ın plazma seviyesi 0,3'ün üzerindeyse gebelik için pozitif kabul edildi. Bulgular: Pozitif PAGs değerlerinin oranı gebeliğin 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63 ve 70. günlerde sırasıyla %7,69, %30,77, %69,23, %61,54, %76,92, %92,31, %100 ve %100 olarak tespit edildi. Bu sonuçlar göz önüne alındığında, sığır PAGs testinin duyarlılığı gebeliğin ilerlemesiyle artmaktadır. Sonuç: Elde edilen sonuçlara göre, gebelik pozitif için 0,3 değeri esas alındığında gebeliğin erken döneminde koyunlar için hala bir hata payı olmasına rağmen koyunlarda gebelik teşhisinin özellikle gebeliğin 35. gününden sonra sığır PAGs kiti kullanılarak yapılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) Aim: Pregnancy-associated glycoproteins (PAGs) are synthesized by bi-nucleate cells of trophoblastic during pregnancy in ruminants, and they are secreted into maternal blood circulation. In this study, it was aimed to test the usability of bovine commercial PAGs ELISA kit for detecting early pregnancy in ewes. Material and Method: For this purpose, the blood samples were taken on days 28, 35, 42, 49, 56, 63 and 70 after mating from 13 pregnant Konya Merino sheep. Pregnancy was confirmed by the birth. The plasma PAGs concentrations were measured by commercial ELISA (Bovine Pregnancy Associated Glycoproteins) kit. According to manufacturer's instruction, plasma level of PAGs had been accepted positive for pregnancy, if it was above than 0.3 value. Results: Percentages of positive value of PAGs for on days 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63 and 70 were recorded as 7.69%, 30.77%, 69.23%, 61.54%, 76.92%, 92.31%, 100% and100%, respectively. When considering these results, the sensitivity of the bovine PAG test is increasing during progression of pregnancy in ewes. Conclusion: According to the obtained results, it was concluded that pregnancy diagnosis in sheep could be done using cattle PAG kit after 35th day of pregnancy, even though there is still a margin of error for sheep in the early period of pregnancy when the value of 0.3 for pregnancy positive is taken as basis.