Sporcular üzerinde O2 tüketiminin belirlenmesi
  1. Tez No: 29669
  2. Yazar: ORHAN SÖYLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Spor, Electrical and Electronics Engineering, Sports
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
III ÖZET Bu çalışmada sporcular üzerinde yapıları fizyolojik testlerde gerekli olan oksijen tüketimi belirlemesi için kullanılabilecek değişik bir yöntem ve devresi anlatılmaktadır. Yöntem, insan gövdesinin ivme sinin elektriksel işaretlere dönüştürülüp zamana göre integrasyonunu ve bunun sayısal olarak gösterilmesini gerçekleştirmektedir. Oksijen tüketimini ölçen diğer araçlar yanında çok basit dolayısıylada yapımı kolay ve ucuzdur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this work a different electronic measurement method of O2 waste of sportmen has been introduced. The method takes into account of the body acceleration, then convert the acceleration into electrical signal. The designed and constructed circuit is simple and easy to implement with respect to the conventional measurement systems.