Çocuk suçluluğunun sosyo-ekonomik sebepleri ve önlenmesi için alınması gereken tedbirler
Socio-economic causes and prevention of child delinquency necessary precautions for
- Tez No: 296741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Tezimizin amacı, çocukları suça sürükleyen sebepler dikkate alınarak, çocuk suçluluğunun en aza indirgenmesi için kamu kurum ve kuruluşların, soruşturma ve kovuşturma makamlarının yapması gerekenler, yasal anlamda yapılması gereken düzenlemeler, alt yapı eksikliklerinin neler olduğu, nasıl düzeltilebileceği konularındaki çözüm önerileri ortaya konulmasıdır.İnsan sosyal bir varlıktır. Sosyal bir çevrede doğar, büyür ve yaşadığı çevrenin şartlarına göre şekillenir.Suç çok fonksiyonlu, karmaşık sosyal bir olgudur. Diğer bir ifade ile suç değişik unsurların, farklı oran ve şekillerde etkilemesi ile oluşur.Çocuğun yetişmesinde ve kişiliğinin oluşmasında en önemli faktör, ana dilini öğrenir gibi model aldığı, izinden gittiği anne ve babasıdır. İkinci olarak yakın çevresi, arkadaş grubu ve okuldur. Bunları medya ve içinde yaşadığı toplum takip eder. Suça sürüklenen çocukların mala karşı ve hatta diğer suçları işlemelerinin ana nedenleri eğitim ve ekonomik yoksunluktur. Bu iki parametreden en önemlisi ise, suça sürüklenenin ailesinde ve kendisindeki eğitimsizliğinden kaynaklanan sonuçların daha çok ön plana çıktığını görmekteyiz.Suç teorileri ve kriminolojik araştırmalar ile suçun nedenleri tüm boyutlarıyla ortaya konulmuştur ancak; suçun önlenmesi, en azından kontrol altında tutulması için yapılması gerekenler ihmal edilmiştir. Bu konuda yapılması gerekenlerin ortaya konulabilmesi için teori ve uygulama alanın birlikte bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle, dünya genelinde ve ülkemizde suçun önlenmesi için yapılması gerekenlerin ortaya konulması çok önem arz etmektedir.Yetişkin suçluluğu, tesadüfi suçlar hariç çocuk suçluluğunun bir devamıdır.Çocuğu suça sürükleyen içinde bulunduğu sosyal ortamdır. Bu nedenle suça sürüklenen çocuklar, yetişkinlerden farklı mahkemelerde, farklı usuller ve ilkeler ışığında yargılanmaktadırlar.Ceza adalet politikasının birinci amacı suç, suç korkusu, bireysel ve toplumsal zararlardan kişiyi ve toplumu korumaktır. İkinci amacı, suçluyu yok etmek değil, ondaki suçluyu cezalandırırken içindeki insanı ortaya çıkarmaktır.Çocuk ceza adalet sisteminin amacı, suça sürüklenen çocuğu cezalandırmak değil, onu suça sürükleyen nedenleri dikkate alarak eğitmektir. Suça sürüklenen çocuğu ıslah etmenin yolu, onun hakkında mahkemelerin tedbire hükmetmeleri, verilen tedbir kararlarındaki amaca uygun bir şekilde eğitime tabi tutulmalarıdır. Ceza adalet politikası alanında dünyadaki eğilim, hürriyeti bağlayıcı cezaların suçluyu ıslah etmemesi nedeniyle, suç işleyene öncelikle tedbire hükmetmek ve eğitmek, tedbire uymadığı taktirde hürriyeti bağlayıcı cezaya yönelmektir.Şunu unutmayalım ki, Çocuk Koruma Kanunu ile hapis cezasının son çare olduğu ilkesini kabul etmemiz ve olması gereken de bu olmasına rağmen suça sürüklenen çocuklar hakkında, en kısa sürede koruyucu ve destekleyici tedbirlere hızlı bir şekilde karar verilmez, etkin bir şekilde tedbirler uygulanmaz, tedbirlerin uygulanması için gerekli alt yapılar hazırlanmazsa, suça sürüklenen çocuk sayısı katlanarak artar. Yetişkin suçluluğu hızla çoğalır ve yetişkinler için birçok yeni ceza evleri yapmak zorunda kalırız.
Özet (Çeviri)
The purpose of our thesis, taking into account the reasons that drove the children to crime, public institutions and organizations to minimize the risk of juvenile delinquency, should do the investigation and prosecution authorities, arrangements should be made legal sense, what are the deficiencies in infrastructure, solutions for how to fix it is to highlight the issues.Human social being. A social environment, birth, growth and living conditions are shaped by the environment.Crime multi-functional, complex social phenomenon. In other words, the various elements of the crime, the action and occur in different proportions and shapes.The most important factor in raising the child and the formation of personality, such as the main language of the model that learns, mother and father went to wake. Second, the immediate surroundings, friends and school. Media and community will follow them.Children dragged into crime against property and other crimes, even the main causes of education and economic disabilities embroidery. The most important of these two parameters, the results from no education itself dragged into crime family, and see that more to the fore.Criminological theories and research in all aspects of crime and the causes of crime, but was put out, crime prevention, has been neglected, at least to do, to be kept under control. For initiating the actions to be taken in this regard with the theory and practice is necessary to know the area. Therefore, in the entire world and put out what you can do to prevent crime in our country is very important.Adult criminality, juvenile delinquency, except a continuation of the random crimes.Child of the social environment in which the driving offense. For this reason, children dragged into crime, and adults in different courts, different procedures and policies in light face prosecution.The primary purpose of criminal justice policy, crime, fear of crime, people and society is to protect the individual and social damage. The second aim, to destroy the guilty and not guilty on him to find out, penalizing people inside.The purpose of the juvenile justice system, not to punish the child dragged into crime, educate, taking into account the reasons that drove him to crime. Dragged into crime the way to reform the child, measure him to rule by the courts on a given measure in a manner suitable for the purpose by the conclusions of eclipses are subject to training. Trend in the world in the field of criminal justice policy, criminal penalties restricting freedom of not breeding, and to educate criminals rule the first measure, measure, does not conform to a penalty if you turn to liberty.Let us not forget that, with the Child Protection Act and to accept the principle that a sentence of imprisonment should be a last resort, although that is also dragged into crime on children, the most protective and supportive measures as soon not be decided quickly, measures will be effective, the measures for the implementation of preparation the necessary infrastructure, crime increases exponentially the number of children being dragged. Multiply rapidly and adult criminality for adults may be forced to make a lot of new prisons.