Banka yönetim kurulu üyelerinin ve hakim ortaklarının hukuki sorumluluğu
Legal responsibility of the board of directors members and dominant partners of banks
  1. Tez No: 296790
  2. Yazar: CANSU SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ YASAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bankaların piyasadaki rolleri, ülke ekonomisine etkileri ve riskleri göz önüne alındığında, banka yönetim kurulu üyelerinin ve hakim ortaklarının hukuka aykırı işlemleri bakımından hukuki sorumluluklarının doğru şekilde tespiti ve zararların tazmini meselesinin büyük önem arz ettiği şüphesizdir. Banka Yönetim Kurulu Üyelerinin ve Hakim Ortaklarının Hukuki Sorumluluğu konulu çalışmada, yöneticilerin ve hakim ortakların hukuki sorumluluğu, Kamu Hukukundan doğan sorumluluk hariç tutularak, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu, 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve 01/07/2012 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek olan 6102 sayılı (Yeni) Türk Ticaret Kanunu hükümleri ışığında hazırlanmıştır. Konu incelenirken, öncelikle sorumluluğun hukuki dayanaklarına ve sorumluluk prensibinin işlevlerine değinilmiştir. İkinci bölümde, banka yöneticilerinin ve hakim ortaklarının hukuki sorumluluk şartları ile hukuki sorumluluk halleri başlıkları altında hukuki sorumluluk rejimi ele alınırken; son bölümde usuli hükümler, sorumluluğu etkileyen özellikli işlemler ve sorumluluğu sona erdiren durumlar inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In view of their roles in the market, their effects on country economy and their risks in this direction, it is surely beyond doubt that the matter of correctly determination of legal responsibilities of members of the board of directors and dominant partners of banks in terms of their unlawful acts and indemnification of damages is of great importance. In the study themed `Legal Responsibility of the Board of Directors Members and Dominant Partners of Banks?, legal responsibility of directors and dominant partners has been examined in the light of the provisions of Banking Law No. 5411, Turkish Commercial Code (TCC) No. 6762 and TCC Draft currently being at preparation stage by excluding the responsibility arising out of Public Law. While examining the subject, primarily the legal bases of the responsibility and functions of responsibility principle have been mentioned. While, in the second section, the legal responsibility regime has been discussed under the captions of conditions of legal responsibility of bank?s directors and dominant partners and their legal responsibility statuses, in the last section, procedural provisions, specific acts affecting the responsibility and states terminating the responsibility have been examined.