La pauvreté urbaine et Latife Tekin
Kentsel yoksulluk ve Latife Tekin
  1. Tez No: 296791
  2. Yazar: ZEYNEP ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞEREN ELİÇİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kentin hem fiziki mekânının hem de sosyal mekânının marjlarında yaşayan madun kesimler şehre eklemlenmek ve hayatta kalmak için şehrin ekonomik ve fiziki mekânında çeşitli mücadeleler verirler. Bu mücadeleler açık bir toplumsal direniş şeklinde değil ama sessiz ve yayılmacı bir şekilde ortaya çıkar.. Bu mücadelelerin aktörleri tahakküm ilişkilerinden tümüyle bağımsız olmadıkları gibi, hâkim ideoloji karşısında tamamen kurban konumunda da değillerdir. Bu çalışmada Latife Tekin'in `Sevgili Arsız Ölüm', `Berci Kristin Çöp Masalları' ve `Buzdan Kılıçlar' adlı romanları, madun çalışmaları ve kentsel yoksulluk temelinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Subaltern communities living in the margins of the physical, as well as the social spaces of the city struggle in a variety of ways in the economic and physical spaces of the city with the aim of getting involved in the city and survival. As participants of these struggles are not completely independent of relations of power, they are also not solely victims vis a vis the dominant ideology.In this study, Latife Tekin?s novels ?Dear Shameless Death?, ?Swords of Ice? and ?Berji Kristin: Tales from the Garbage Hills? are explored based on subaltern studies and urban poverty.