Le droit du travail et de séjour des ressortissants Turcs dans l'Union Européenne à la lumière de la jurisprudence de la Cour de justice
ATAD içtihadları ışığında Avrupa Birliği'nde yaşayan Türk vatandaşlarının oturma ve çalışma hakları
- Tez No: 296789
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki en önemli sorunlardan birisi de Türk vatandaşlarının Birlik içerisinde serbest dolaşımı konusudur. Türkiye Avrupa Birliği'ne üye olmadığından Birlik içerisinde Türk vatandaşlarının serbest dolaşım hakkı bulunmamaktadır. Ancak, Türk işçileri yasal yollardan giriş yaptığı ev sahibi ülkede bir takım haklardan yararlanabilmektedir. Türk işçilerinin oturma ve çalışma hakları öncelikle Ankara Anlaşması, Katma Protokol ve Ortaklık Konseyi Kararları (2/76, 1/80 ve 3/80) ile korunma altına alınmıştır. Bahse konu haklar, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın kararları ışığında Türk işçilerine diğer üçüncü dünya ülkelerine göre daha avantajlı bir konum sağlamaktadır. Adalet Divanı, Ortaklık Hukuku bağlamında Türk işçilerinin durumunu Üye devlet işçilerinin durumuna yakınlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems today between Turkey and the European Union is the free movement of Turkish citizens in the Union. As Turkey is not a Member of the European Union, Turkish nationals are not allowed to move freely within the EU. However, Turkish workers are entitled to certain rights in the host state in which they entered legally. Labour rights and right of residence of the workers are protected firstly by the Ankara Agreement, Additional Protocol and the decisions of the Association Council (2/76, 1/80 and 3/80). These rights give a privileged position to Turkish workers compared to third countries nationals in the context of the decisions of the Court of Justice of the European Union. The Court of Justice, under the Law of association, appears to reconcile the status of Turkish workers with the workers of the Member States.