Otomotiv endüstrisinde kullanılan nokta direnç kaynak uygulamalarında işlem parametrelerinin etkilerinin incelenmesi
The analysis of process parameters effects at spot welding applications in automotive industry
  1. Tez No: 296816
  2. Yazar: ONUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde otomotiv endüstrisinde hali hazırda birçok birleştirme yöntemi kullanılmaktadır. Bir otomobil fabrikasının kaynak atölyesinde gövdenin imali için kullanılan belli başlı kaynak yöntemleri; direnç nokta kaynağı, direnç dikiş kaynağı, MAG kaynağı, saplama kaynağıdır. Bu yöntemlerin içerisinde ise nicelik bakımından farklı kalınlıkta, farklı metallerin bağlantılarının hızlı bir şekilde ve en az deformasyonla gerçekleştirilmesini sağlayabilen nokta direnç kaynağı öne çıkmaktadır.Nokta direnç kaynak yöntemi ile ikiden fazla metal sacın, kimyasal bileşimi ve kalınlıkları farklı metallerin veya başka bir metalle kaplanmış sacların birleştirilerek otomobil gövde parçaları ve karoseri imalatı yapılmaktadır. Modern otomobil imalatında yaklaşık 700 adet preslenmiş ve kesilmiş parça ile 400 adet talaş kaldırılarak işlenmiş parça kullanılmaktadır. Bu parçalar çeşitli birleştirme tekniklerinin(cıvata, perçin, lehimleme, yapıştırma? vb.) yanı sıra en çok(~5000 adet) nokta direnç kaynağı ile birbirine bağlanmaktadırlar. Bu örnek bize nokta direnç kaynağının, otomotiv endüstrisi için ne denli önemli ve etkin olduğunu açıkça göstermektedir.Bu çalışmada; otomotiv endüstrisinde üretim ve onarım amaçlı kullanılan nokta direnç kaynağı yönteminde basınç, akım, zaman, elektrot uç formu ve malzeme kalınlığı parametrelerinin etkileri, malzeme cinsi ve diğer faktörler sabit tutularak deneysel olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In these days, there are lots of methots which are being used for combining currently in automotive industry. The main welding methots for manufacturing main body of automobile in welding plants of automobile factories are spot welding, line welding, MAG welding and pin welding. Among these welding methots, spot welding is excellent about combining metal sheets which have different thicknesses or sheets of different metal kinds in most quick way and also has less distorsion as comparison to others.By using spot welding methot, it is possible to combine metal sheets which have different chemical combination or thicknesses and also it is so efficient to combine metal sheets which were covered with different metals in order to manufacture automobile body parts and car chassises. More or less, 700 pieces of laminated/scrapped parts and 400 machined parts are being used for the manufacturing process of a modern car. These parts are manufactured by using several combining methots(like bolt-nut, clinching, brazing, sticking ?etc) of which most widely used one is spot welding.( ~5000 times) This example clearly proves the efficiency and the importance of spot welding methots for whole automobile industry.In this study; the effects of pressure, current, time, shape of electrodes and sheet thicknesses will be analized with the results of experiments that we accept the kind of metal and other parameters as constants.