Otomotiv endüstrisinde kullanılan darbe sönümleyici parçanın nokta direnç kaynak parametrelerinin optimizasyonu
The optimization of the spot welding parameters of a shock damping part used in automotive industry
  1. Tez No: 432198
  2. Yazar: HÜSEYİN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Nokta direnç kaynak metodu günümüzün otomotiv endüstrisinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Otomotiv tedarik endüstrisinde gövde imalatında yaygın kullanılan bu yöntem, yüzlerce robottan oluşan üretim hatlarında, sayısı 100'ü aşan farklı istasyonda farklı kaynak parametrelerinde ve tasarımı birbirinden değişik parçaların birleştirilmesi sırasında kullanılmaktadır. Nokta direnç kaynak yöntemi, noktasal bir alanda dayanım sağladığı için, bu alanda yüksek kuvvet yığılmaları oluşmaktadır. Tasarım olarak uygun olan bir parçada istenen dayanıma sahip olmayan bir punta olduğunda, yerel kırılmalar ve kopmalar kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle de, punta kaynak çekirdeklerinin kalitesinin ölçümlenmesi; otomotiv sektöründeki kalitenin ve güvenlik şartlarının günden güne arttığı, maliyetlerin azaltıldığı rekabetçi bir ortamda, firmaların seri üretim şartlarında sürekli kontrol altında tutmak zorunda kaldıkları bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kadar yüksek öneme sahip bir kaynak işleminin kalitesinin sürekli kontrol altında tutulması için farklı yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler genel olarak hasarlı ve hasarsız muayene yöntemleri şeklinde 2 başlık altında toplanabilir. Bu kapsamda, bu çalışma ile otomotiv sanayiinde kullanılan darbe sönümleyici bir parçanın nokta direnç kaynak kalitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için, parçayı oluşturan detay parçaların malzeme kaliteleri, montaj şekilleri, punta noktaları, punta parametreleri belirlenmiş ve parçanın montajlı halinin elde edilmesi sağlanmıştır. Devamında, hasarlı testlerden çekme, koparma, sertlik testleri; hasarsız test yöntemlerinden gözle ve ultrasonik test yöntemleri kullanılmıştır. Sonuç olarak bulunan değerler standartlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Spot welding method for joining parts has a common usage area in today's automotive industry. The spot welding method that used in automotive industry to produce white-body of the wehicles extremely common is applied to the mass production lines working with hundreds of robotic systems and consisting of hundreds of different production stations in order to get the parts having large extensive designs with different welding parametres. There occurs a great stress accumulation because of the fact that the spot welding releases a point endurance. If a design problem is seen on this point, this can cause catastrophic results. Spot weldingMeasurement of quality and strength of spot welding nuggets has gained a great importance in process design and mass production progresses as consequence of increasing competition in the automotive sector, reducing the costs, and rising the security and quality requirements. It is inevitable to take under control the quality control conditions this type of important welding method constantly. In order to succeded this aim, destructive and non-dustructive test mothods are practiced in automotive industry. Within this scope, a part that is used in automotive industry is selected in order to identify the spot welding quality. First of all, the bill of material, material properties of bottom parts, assembly order, spot welding parametres were defined and then test part is produced in control of the selected conditions. Chisel test, tensile test, hardness test methods were used as the type of the destructive tests; and also visual and ultrasonic test methods were used as the type of the non-destructive tests. Finally, the theorical and experimental results were compared to identify the spot welding quality.