Güneş enerjisi kaynaklı elektrik üretiminin teknik - ekonomik analizi ve yöresel uygulaması
Technical - economic analysis and local practice of power generation by solar energy
  1. Tez No: 296826
  2. Yazar: DOĞUKAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sürdürülebilir gelişmenin en yaygın tanımlarından biri“gelecek jenerasyonların ihtiyaçlarını karşılamasına engel olmadan günümüz insanlarının ihtiyaçlarını karşılayan gelişmelerdir”.Günümüzde sürdürülebilir gelişmenin sağlanabilmesi için en önemli faktörlerden biri enerjidir ve bununla ilgili en önemli konulardan biri de tamamen sürdürülebilir olan bir enerji kaynağının bulunması gerekliliğidir.Dünya nüfusunda gerçekleşen artış ve aynı zamanda gerçekleşecek ekonomik büyüme ile birlikte dünyanın enerji ihtiyacı da artış gösterecektir. Bu artış, beraberinde çevre kirliliğini de getirmektedir.Bugün karşılaştığımız çevre sorunlarına çözümler üretebilmek ve sürdürülebilir gelişme sağlayabilmek için uzun vadeli hareketler gerekmektedir. Bu noktada yenilenebilir enerji kaynakları en etkili ve verimli çözüm yöntemlerinden biri olarak ortaya çıkmaktadır. Güneşin bir enerji kaynağı olarak görülmeye başlaması, fosil yakıtlardan elde edilen enerjinin, dünyayı kirlettiğinin anlaşılmasıyla birlikte daha da önem kazanmıştır. 2050 yılında, dünya enerji tüketiminin %15'inin güneşten karşılanacağı tahmin edilmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları, dünyanın toplam enerji ihtiyacını karşılayabilecek düzeydedir.Tez çalışmamda güneş enerjisi ile elektrik üretimi konusunda genel prensipler araştırılmış ve güneş enerjisinin önemi anlatılmıştır. Bu çalışmada SEGS VI santrali baz alınarak, EES programında 30 MWe gücünde parabolik oluklu güneş enerjisi santrali modeli hazırlanmıştır. Bu model kullanılarak santralin İstanbul ve İzmir koşullarında kullanılması halinde üretilebilecek yıllık elektrik miktarı hesaplanmıştır. Üretilecek elektrik miktarı doğrultusunda da santral için ekonomik analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most common definitions of continuous improvement is that they are improvements that meet the demands of the present generations but do not prevent the demands of the future generations.Currently energy is one of the most important factors in providing a continuous improvement. One of the most important topics about energy is providing a continuous energy source.Increasing world population, together with the technological improvements, will increase the world?s need for energy. This increase will cause increase in pollution.Long-term solutions are required to solve the current environmental problems and provide a continuous improvement. At this point, renewable energy appears to be one of the most effective solutions. Solar energy was considered as an energy source more seriously after the discovery of the negative effects of the energy sources to the environment. It is foreseen that in 2050, 15% of the energy consumptions will be provided from solar energy. Currently renewable energies are enough to meet the need of the whole world.In my thesis, general principals about producing electricity from solar energy have been searched and the importance of the solar energy has been explained. In this work, SEGS VI Solar Power Plant has been used as a reference to model a 30MWe parabolic through solar power plant. This model is used to calculate the yearly electricity production of such a plant in Istanbul and Izmir cities. An economic analysis was made according to the calculated production.