Bina performans analizi programları ile enerji etkin binalarda tasarım süreci - bir örnek incelemesi
Energy efficient buildings design process : a case study with building performance analysis programs
  1. Tez No: 296843
  2. Yazar: SİNEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mimarlık, insanları etkileyen doğal,toplumsal ve kültürel dış faktörlerin tümünü kapsayan çevreye etki eden bir sanattır.Sürdürülebilir Mimarlık, çevreci ve ekolojik mimarlıktan çok daha kapsamlıdır. Binaya“yeşil bina”ünvanını; yer seçimi, tasarım, binalarda kullanılan yapı malzemelerinin özellikleri, yapım tekniği, atık malzemelerin yeniden kullanımı konularındaki yaklaşımlar vermektedir. ?Yeşil Bina? kavramı bir çok ülkede yasal düzenlemeler ve gönüllü bazda oluşturulan sertifikasyon sistemleri ile hayata geçirilmektedir.Enerji etkin-ekolojik bina tasarımında tasarımcılar içgüdüsel olarak aldıkları çevresel sürdürülebilirlik kararlarını; ölçme, değerlendirme, yorumlamada yetersiz kalmaktadırlar. Projenin tasarım aşamasından itibaren tasarım kararlarını etkileyen en genel konular arsa konumu, büyüklüğü, yönü, kullanıcıların gereksinmeleri gibi mimarların tasarımlarını geliştirmesinde ilk aşamada yararlandıkları verilerdir. Bu verilerin içgüdüsel olarak algılanmadan, bilinçli bir düzende ele alınıp değerlendirilmesi ve tasarımı nasıl etkilediklerinin anlatılabilmesi sistematik tasarım yaklaşımını gerektirmektedir.Çalışmada, çevre- ekoloji kavramlarının tanımları, çevre-mimarlık ilişkisi ve sürdürülebilir mimarlık tanımı, sürdürülebilir mimarlığın dünyada ve Türkiye'de gelişimi, yapıların sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesinde kullanılan sertifikasyon sistemleri ele alınmakta, sertifikasyon sistemlerinin tasarımcıyı yönlendirmesi, enerji-etkin bina tasarımında sistematik tasarımın yeri ve önemi, bu amaçla geliştirilen simülasyon destekli bina performans analizi programları incelenmektedir. Çalışmanın son aşamasında Bahriye Üçok anaokulunun yıkılıp, yerine inşa edilmesi planlanan enerji-etkin anaokulu tasarımının hedefleri ve ilk çalışmaları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Architecture, which affect people's natural, social and cultural factors is an art that affect all of the covers effects to the environment. Sustainable Architecture is more comprehensive than environmental and ecological architecture. The approach to the issues; site selection, design, construction materials used in building features, construction techniques, recycling of waste materials gives“green building”title to the buildings. In many countries“Green Building”concept, legal regulations and voluntary basis are spend with implement certification systems.Energy at ecological-efficient building design designers, the decisions environmental sustainability get by instinct; measurement, evaluation, interpretation are inadequate. Starting from the design phase of the project, the most common issues that affect the decision to land the position, size, direction, such as users needs are in the first stage in developing the data they are benefited. This data is instinctively perceived as being a conscious and handled the layout and design of evaluation can be told how they affect the design of a systematic approach is required.In this study, the environmental-ecological definitions, relationship between the environment and architecture, sustainable architecture definition, sustainable architecture development in Turkey and world, building sustainability in terms used to evaluate certification systems discussed and certification systems designer routing, energy-efficient building design, systematic designs place and importance, aided building simulation developed for this purpose reviewed the program performance analysis are examined. At the final stage of the study, Bahriye Üçok kindergarten to be torn down, instead plans to build energy-efficient nursery design objectives were discussed.