Kiremit sektöründeki endüstriyel atıkların geri kazanılması
Recycling of the industrial wastes in tile sector
  1. Tez No: 296844
  2. Yazar: ÜNAL ÖZÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemizde, tuğla ve kiremit ana ürünleri bazında 418 adet tesiste tuğla ve kiremit üretimi yapılmaktadır. Tuğla ve kiremit yapımında yüksek tonajlı doğal kil kullanılmakta olup, özellikle Tekirdağ, Turgutlu, Salihli, Kütahya, Eskişehir, Çorum, Boyabat, Tokat, Nevşehir gibi bölgelerde üretim yapılmaktadır.Tuğla ve kiremit üretimi ve taşıma işlemleri esnasında, malzemenin bir kısmında kırılmalar olmakta ve bu kırıklar atık olarak ayrılmaktadır. Genellikle, üretimin % 2-5 oranında zaiyat çıkmaktadır. Bu zaiyatın tekrardan başta tuğla ve kiremit üretiminde değerlendirilmesi neticesinde, hem ekonomik hem de çevresel katma değer sağlayacağı aşikardır. Bununla beraber tuğla ve kiremit atıklarının yanı sıra termik santrallerden yılda 15 milyon tonun üzerinde uçucu kül ortaya çıkmaktadır. Bu uçucu küller, depolanması veya bertaraf edilmeden atılması önemli ölçüde çevre kirliliğine ve problemlere neden olmaktadır. Bu tip atıkların önemli bir ekonomik kaynak olarak görülmesi mevcut sorunların çözümü için gereklidir.Bu tez çalışmasında, farklı oranlarında Muttalıp kili, kiremit atığı, Seyitömer ve Tunçbilek uçucu küllerini içeren reçeteler oluşturularak standartlara uygun kiremit üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country manufacturing of bricks and building tiles are produced, that there are 418 service areas. These service areas are using high tonnage of natural clay in the production of bricks and building tiles. Especially, manufacturing of bricks and buildings tiles are made in Tekirdağ, Turgutlu, Salihli, Kütahya, Eskişehir, Çorum, Boyabat, Tokat and Nevşehir.There are some breaking problems in the production and transtation problems of bricks and building tiles that these breaking divide into as a waste. On the other, there are some problems in the production operations. For this reasons, generally it could be some lassen between 2 and 5 percent, in the amount of production however these lasses are used again in the production prosess which provides some economic environmental improvements to the county. At the some time more then 15 million tons fly ash from thermal power plants. If these fly ashes could not be stored or moved and it will be some environmental problems in the environ area. These type of wastes should be considered as a significant economic sourceand reguired for the solition of existing problems.In this dissertation, different perceptiens are generated and tiles were produced according to these standarts