Tokat-Erbaa bölgesi yeni kil yataklarının tuğla-kiremit hammaddesi olarak incelenmesi
An analysis the clay layers of Tokat-Erbaa district as brick-tile product
- Tez No: 3380
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
TGKAT-ERBAA BÖLGESİ YENİ KİL YATAKLARININ TUÖLA-KİREMİT HAMMADDESİ OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet ESMERAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1987 ÖZET Tokat-Erbaa bölgesi toprak sanayicilerinin, tarım alanlarından hammadde alımını önlemek amacıyla, alterna tif alan olarak belirlenen Üçtepeler mevkii ve Karaağaç mevkii topraklarının belirli oranlar dahilinde karıştırı larak, deneysel çalışmaları yapılmış ve en uygun karışı mın (2/1) oranda olduğu tesbit edilmiştir. Malzeme alanlarının üretim merkezine uzaklığı Üçte- ler mevkii için 15 km, Karaağaç mevkii için 17 km'dir. Her iki malzeme alanı da az bir stabilize yol yapımı ge rektirmektedir. Üzerinde incelemenin yapıldığı alanlar kum, çakıl ve kilden ibaret kuvarterner birikintilerin den ibaret olup, ayrıca bünyesinde kalsit ve kuvars da mevcuttur. mKil tabakalarının kalınlığı İDO ila itOO cm arasında değişmektedir. Tabakalar arasında 5 ila İD cm kalınlıkta ara katkılı olarak kum taşları mevcuttur. TS 1901'e uygun olarak alınan örnekler 1 mm incelik te öğütülmüştür. TS ^792 ve TS 7Q5fde belirtilen yöntem lerle; plastiklik suyu, kalıplama kabiliyeti, kuruma du rumu, doğrusal kuruma küçülmesi, kuru kırılma dayanımı, pişme durumu ve rengi, toplam doğrusal küçülme, sertlik, su emme, basınç mukavemeti, zararlı kireç magnezi ve do na dayanıklılık özellikleri belirlenmiştir. Her iki alternatif alan da VII. sınıf tarım dışı ara zi değerinde olup, yumuşak ve orta sert küskülük klasın- dadır. Toplam rezerv 5.559.DV+ m3 olup, Erbaa toprak sa nayicilerine yaklaşık Zk yıl yetebilecek kapasiteye sahip olduğu tahmin edilmektedir. Üçtepeler mp.vkiinden iki birim, Karaağaç mevkiinden bir birim malzeme karıştırılıp lDDDDC'de pişirildiği tak dirde tuğla-kiremit üretimine uygun olduğu belirlenmiş tir. iv
Özet (Çeviri)
AN ANALYSIS THE CLAY LAYERS DF TDKAT-ERBAA DISTRICT AS BRICK-TILE PRODUCT (M.Sc. Thesis) Ahmet ESMERAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1987 ABSTRACT T:o prevent the earth industry araund lokat-Erbaa province from using the agricultural raw material, the earth which has been decided as alternative around Üç- peler and Karaağaç vicinities has been tested by be ing mixed at certain proportions (2/1). The distances of the material areas to the center of production is 15 kilometers to Üçtepeler and 17 kilo meters to Karaağaç. Which are emphasized, the areas, the experiment of guarterner sand, qravel and clay. Calcite and quartz are also dependent in texture. The thicknes of the clay layers varies from 100 to 400 cms. There are sandstones uhicih have 5 or 10 cms thicknees between the layers.The samples have been ground about 1 mm in accor dance to TS.1901. According to the criteris in TS 4792 and TS 7D5: The water of plasticity, the ability of molding, the degree of drying up, the horizontal shrink of drying, strength against dry-breaking, the degree of cooking and the color, total linear shrinking, hardness the ability of water absorbing, strength against pressure, the harmful calcium magnesium and the strength against frost have been tested and determined. The both alternative areas are of class seven ag ricultural value and are soft and medium hard küskülük class. Total reserves 5.535.074 m3 in capacity which will prowide the repuired materials for Erbaa earth industry estimated for about 2k years. By mixing two units from Üçtepeler area, one unit from Karaağaç and heating at 1DQ0 C will provide a stan dart brick and tile product. VI