Mermer tozu atıklarının yapı malzemesi üretiminde kullanımı
Using waste marble dust in building metarials
  1. Tez No: 296854
  2. Yazar: NURSEV BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. AYGÜL YEPREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı ocaklarda ve işleme tesislerinde oluşan mermer atıklarını yapı malzemesi üretiminde kullanmak ve dolayısıyla çevreye olan zararlarını en aza indirerek hem çevreyi korumak hem de hammadde ve enerjiden tasarruf ederek ekonomiyi kalkındırmaktır. Atık tozların değerlendirilebileceği pek çok alan vardır. Bunlardan biri de atıkları yapı endüstrisinde kullanmaktır. Çalışmada üç farklı yöreye ait ocaklardan alınan atık tozlar karakterizasyon testlerinin ardından yapay mermer karo ve tuğla üretiminde kullanılmıştır. Fiziksel, mekanik optik ve analitik testlerle kullanılabilir maksimum atık miktarı belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuçlar mermer atıklarının ağırlıkça % 20 oranda reçine ile karıştırılarak en iyi özellikte karo üretimini sağladığı ve tuğla harcı içerisinde % 50'ye kadar kullanılarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This work aims to evaluate waste marble dust in building industry therefore minimizing the environmental effects of dust and maximizing economic benefits with reducing the use of raw metarial and energy. Marble proses industry generates a large amount of wastes during quarrying and sawing processes which pollute and damage the environment. There are many fields which can be utilize the marble wastes that one of them is to use them in building industry. İn this work marble dusts provided from 3 different quarry states in 3 different places after characterizing tests are used in the production of artificial marble tile and bricks. It?s experimented that the maximum quantities can be added. The results show that using 80 wt. % marble dust and 20 wt. % resine is gives the best properties in tiles and up to 50 wt. % can be added into commercial brick mixture in the production of bricks.