Trafik sigortalarında risk primi analizleri ve Türkiye uygulaması
Risk premium analysis in motor third party liability insurance and the application of Turkey
- Tez No: 296853
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV TAŞKIN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde yükselen teminat limitleri ve hasar tutarlarındaki artışlar, sigorta şirketlerini bu konuda kapsamlı çalışmalar yapmaya mecbur kılmıştır. Özellikle Trafik Sigortası branşında sigorta poliçesinin bitmesinden uzun süre sonra gelebilecek yüksek hasarlar, şirketlerin gelecek yıllara ilişkin doğru hasar tahminleri yapmasını mecbur kılmıştır. Primlerin serbestçe belirlenebilmesi yönetmeliği ile birlikte Trafik Sigortası branşında teknik dengeleri gözeten bir tarife yapısına kavuşulması büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada, sigorta şirketlerimizin prim üretimleri içerisinde önemli bir paya sahip olan ve ülke genelinde çok geniş bir kitleye hitap eden Trafik Sigortalarında risk priminin hesaplanması üzerine yapılan analiz metotlarından Chain Ladder ve Dengeli Chain Metodu ile birlikte tahminler için kullanılan SPSS bilgisayar programı anlatılmıştır. Tüm sigorta şirketlerinin poliçe ve hasar bilgilerinin tutulduğu TRAMER(Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) deki veriler baz alınarak yapılan çalışmada yukarıda bahsi geçen metotlar birbirleriyle karşılaştırılmış ve en uygun olduğu düşünülen metodun Türkiye için yapılan uygulaması sonrasında ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilerek öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rising assurance limits and the increase in claim costs, have caused insurance sector to do an extensive work in this area. High amount of claims that are reported after policy expired, especially in motor third party liability insurance, have caused the insurance companies to make accurate estimates of claims for the future years. To obtain the equilibrium with respect of a tariff structure in motor tpl insurance with the regulation of determining free tariff premiums is critically important.In this study, Chain Ladder, Balanced Chain Method and a computer program called SPSS that makes predictions are described, which are used to calculate the risk premiums of motor tpl insurance that has a significant share of Premium income within our company and which appeals to a wide audience across the country. In the study based on TRAMER?s data (Motor TPL Insurance Information Center) which keeps all the insurance companies? policy and claims information, the above-mentioned methods compared with each other, the outcomes are evaluated and suggestions were shared after the application of the most suitable method which is done for Turkey.