Kalsit ocağı filtre atıklarının tek bileşenli ve lifli geopolimerlerin performans özelliklerine etkisi
Effect of calcite quarry filter wastes on the performance properties of one part and fiber-reinforced geopolymers
- Tez No: 921386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Geopolimer üretiminde ana bağlayıcı yüksek fırın cürufuna (YFC) kalsit ocağı filtre atığı (KOFA) ikame edilerek, agrega yerine atık mermer tozu kullanımı ve polivinil alkol (PVA), polipropilen (PP) ve hibrit (HL) liflerin katkısıyla üretilen tek bileşenli geopolimer kompozitlerin dayanım ve dayanıklılık özelliklerini araştırmak ve atık malzemeleri geopolimer üretiminde kullanmaktır. Yöntem: Tek bileşenli geopolimer kompozit üretimi yöntemi ile ana bağlayıcı olarak YFC, YFC yerine ikame malzeme olarak %5, %10, %20 oranlarında KOFA, lifli ve lifsiz farklı kombinasyonlarda tasarlanmıştır. Numuneler, 80°C'de 24 saat ısıl kür işlemine tabi tutulmuş, taze hal, porozite, se emme, yoğunluk, mekanik özellikler (basınç ve eğilme dayanımı), kuruma büzülme, taşınım ve durabilite (sülfat, asit, tuz ve donma çözülme etkileri) deneyleri uygulanmıştır. Bulgular: Bu çalışmada, KOFA ve farklı lif türlerinin geopolimer kompozitlerin dayanım ve dayanıklık performansları incelenmiştir. %10 KOFA oranı genel olarak optimum sonuçlar sağlarken, işlenebilirlik, asit etkisi ve donma çözülme etkisinde ise %20 KOFA oranı daha etkili sonuçlar vermiştir. Islanma kuruma deneyinde lif katkılarının etkisi yeterli olmamıştır. Lifsiz numunelerin KOFA katkısı ile dayanım ve dayanıklılık performanslarını iyileştirmiştir. PVA lifleri ise KOFA ile sinerjik etki sağlayarak fiziksel özelliklerin iyileşmesine katkı sağlamıştır. HL lifleri düşük maliyet nedeniyle alternatif olarak düşünülebilir. Sonuç: %10 KOFA oranı, geopolimer kompozitlerin genel dayanım ve dayanıklılık özelliklerinde olumlu etkiler sağlamıştır. Lifsiz numuneler dayanım açısından üstün performans sergilerken, PVA ve HL lifli numuneler dayanıklılık özelliklerini iyileştirmiş ve çevresel etkilere karşı destekleyici bir rol üstlenmiştir. KOFA oranı ve lif türü seçimi, geopolimerin kullanım alanı için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to investigate the strength and durability properties of one-part geopolymer composites produced by partially replacing the primary binder, ground granulated blast furnace slag (GGBFS), with calcite quarry filter waste (CQFV), utilizing waste marble powder as a fine aggregate substitute, and incorporating polyvinyl alcohol (PVA), polypropylene (PP), and hybrid (HL) fibers. Additionally, it seeks to explore the feasibility of integrating waste materials into geopolymer production. Method: One-part geopolymer composites were designed using GGBFS as the primary binder, with CQFV incorporated at replacement levels of 5%, 10%, and 20%. Both fiber-reinforced and non-fiber-reinforced mixtures were considered. The specimens underwent a thermal curing process at 80°C for 24 hours. Various tests were conducted, including fresh-state properties, porosity, water absorption, density, mechanical properties (compressive and flexural strength), drying shrinkage, transport properties, and durability assessments (sulfate, acid, salt, and freeze-thaw resistance). Findings: In this study, the effects of CQFV and different fiber types on the strength and durability performance of geopolymer composites were investigated. While a 10% CQFV replacement generally provided optimal results, a 20% CQFV content exhibited better performance in terms of workability, acid resistance, and freeze-thaw durability. The contribution of fiber reinforcement was found to be insufficient in the wetting-drying test. The incorporation of CQFV improved the strength and durability performance of non-fiber-reinforced specimens. PVA fibers demonstrated a synergistic effect with CQFV, contributing to the enhancement of physical properties. HL fibers, due to their lower cost, may be considered as an alternative reinforcement. Results: A 10% CQFV replacement positively influenced the overall strength and durability of geopolymer composites. While non-fiber-reinforced specimens exhibited superior strength performance, PVA- and HL-reinforced samples enhanced durability characteristics and provided resistance to environmental effects. The selection of CQFV content and fiber type is crucial for tailoring the material to specific application requirements.