Belirsiz bir kontrol fonksiyonlu parabolik ters problemlerin sayısal çözümü
Numerical solution of parabolic inverse problems with an unknown source function
  1. Tez No: 296856
  2. Yazar: ABDULLAH SAİD ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALLABEREN ASHYRALYEV, PROF. DR. AYŞE KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Düzgün fonksiyonlar uzayında, lokal olmayan sınır koşullu bir boyutlu parabolik denklemin ve 2m. mertebeden çok boyutlu parabolik denklemin sağ tarafının rekonstrüksiyonu ters probleminin iyi konumlanmışlığı ispatlanmıştır. Bu problemlerin sayısal çözümleri için, birinci ve ikinci mertebeden kararlılıklı fark şemaları sunulmuştur. Bu fark şemalarının çözümleri için koersif kararlılık kestirimleri elde edilmiştir. Fark şemalarının çözümleri için verilen teorik ifadeler, tek boyutlu parabolik denklem için ele alınan sayısal uygulamanın sonuçları ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The well-posedness of inverse problem of reconstruction of right side of the one-dimensional parabolic equation with nonlocal boundary conditions and multidimensional 2m-th order parabolic equations is established in the space of smooth functions. For the numerical solution of these problems, the first and second order of accuracy difference schemes are presented. The coercive stability estimates for the solution of these difference schemes are obtained. The theoretical statements for the solution of these difference schemes for one-dimensional parabolic equation are supported by the results of numerical experiments.