Alışveriş merkezlerinin mekansal kurgularının örnekler bağlamında sınıflandırılması
The classification of spatial fictions of shopping centers within the context of examples
- Tez No: 296862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Alışveriş mekanlarını geçmişten günümüze, ilk ortaya çıkışlarından itibaren irdeleyen bu çalışmanın birinci bölümünde kapsam, amaç ve yöntem belirlenmiştir. İkinci bölümde alışveriş eylemi ve ona bağlı olarak ortaya çıkan alışveriş mekanlarının genel tarihçesi incelenmiştir.Üçüncü bölümde, alışveriş mekanlarının kentsel mekana ve oluşumlarına etkisi ele alınarak alışveriş mekanları işlevsel ve mekansal kurgularına göre tipolojik açıdan sınıflandırılmaya çalışılmıştır. Yapılan sınıflandırma, agoralardan çağdaş alışveriş merkezlerine dek uzanan, açıklamalı örneklerle desteklenmiştir.Dördüncü bölümde alışveriş mekanlarının gelişimi ve bir çok eylemle işlevi bünyesinde barındıran alışveriş merkezlerine dönüşümünün nedenleri değerlendirilerek dünyada ve ülkemizde bulunan alışveriş merkezi örnekleri incelenmiştir. Beşinci bölümde, değerlendirmeye alınan birçok örnek bağlamında, uluslararası alışveriş merkezleri sınıflandırmaları da incelenerek tez kapsamında, proje türü, mekan kurgusu ve konumu kapsayan yeni bir tipolojik sınıflandırma oluşturulmuştur.Son bölümde, yapılan sınıflandırmaya göre dünya ve Türkiye ölçeğinde alışveriş merkezleri değerlendirilmesinin ardından İstanbul ilinde seçilen alışveriş merkezi örneklerinin mekan kurguları kapsamında karşılaştırması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda çalışmanın genel değerlendirmesi yapılarak, görüş ve önerilerle çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, in which shopping spaces in all around the world explicated from their past till today, the coverage, aim and methodology has been handled and than begining of shopping act and besides those, the history of shopping places has been generally discussed.In the begining of third chapter the effect of shopping spaces over local urban formations have been handled and after that urban shopping locations have been tried to be classified in terms of their functional and spatial formations.The classification has been supported by explainational examples from agoras to modern shopping centers.In the forth chapter the reasons of transformations of shopping spaces in which many actions and functions exist have been detailed and some examples of shopping centers from all over the world analysed. In the fifth chapter, a new typological classification has been defined by analysing lots of examples of shopping centers.In the last chapter, referring to the new classification, international and local Turkish shopping centers have been detailed and disscused and than choosen shopping centers in İstanbul compared in terms of their spatial fictions. In conclusion, general overview of the study has been summerized and the thesis has been completed by defining discussions and sugesstions.