Yığınsal iletişim ortamına sunulabilecek türde veri tabanları için bir yazılım dizgesinin gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 4706
  2. Yazar: CESUR BARANSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET iletişim teknikbil iş imindeki son gelişmelere bağlı olarak t üm dünyada yeni uygulamalar ortaya çıkmakta ve hızla yayılmaktadır. Bunlardan birisi olan videoyazım, sunduğu elektronik bankacılık, elektronik alışveriş ve elektronik posta hizmetlerinin yanı s ıra işyerlerinden ve konutlardan telefon hatlarını kullanarak uzaktaki veri tabanlarına erişim olanağını da vermektedir. Anılan veri tabanlarının içeriği bilgi satıcıları denilen ve çoğunlukla özel sektörden olan kuruluşlarca sağlanmaktadır. Bilgi satıcısı tarafından bir veri tabanının kurulması ve yaşatılması için kullanılabilecek bir yazılım sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştir im metin türü bilgiye yönelik olup grafik uygulamalarını desteklemez. Sistem, ilişkiler ağacının kurulması, yazı taslaklarının tanımlanması, veri girişi ve sorgu işlevlerini içermektedir. Oluşturulan veri tabanına X.25 kamusal veri ağı üzerinden erişim olanaklıdır. Gerçekleştirimde Unisys XE-520 ve B28 sistemleri kullanılmış olup yaklaşık 8,300 satır COBOL programı yazıl mıştır.
Özet (Çeviri)
1 1 SUMMARY Due to the recent developments in communication technology new applications are emerging and spreading rapidly all over the world. VideoteXt, being one of them, provides services such as tele-banking, tele-shopping, and e 1 ectonic-mai 1 and connects households and businesses to data bases using ordinary telephone lines. The contents of those data bases are provided by so-called“information providers”which are mostly private sector companies. A software system, that is to be used by information providers for creating and maintaining a data base has been designed and implemented. Implementation is teXt oriented and has no support for graphics applications. The system provides relationship-tree construction, sketchy-script definition, data entry and query functions. Data bass is accessible over an X.25 public data network. Unisys XE-520 and B28 systems are used in the implementation and approximately 6,300 lines of programs are written in COBOL.