Değişken yükleme koşulları altında helisel alın dişli çark mekanizmalarının bilgisayar yardımıyla hesaplanması
Computer aided calculation of helical gear mechanisms under variable loading conditions
- Tez No: 296884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BOZCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, öncelikle düz ve helisel alın dişli çarkların mukavemet hesapları ISO 6336 standardına göre anlatılmıştır. Özellikle otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan helisel alın dişli çarklar üzerinde durulmuştur.Düz ve helisel alın dişli çarkların mukavemet hesaplamaları için MATLAB ile program geliştirilmiştir. Geliştirilen bu MATLAB programı ile helisel dişli çarkın modül, diş sayısı, helis açısı ve diş genişliği optimize edilmiştir. Optimizasyon esnasında farklı kavrama oranları için sonuçlar elde edilmiştir.Elde edilen optimum çözümler içerisinden en iyi çözüm seçilerek, dişli çarkın (pinyon) katı modeli SOLIDWORKS programında oluşturulmuş ve COSMOSWORKS programı ile diş dibi gerilmesi (eğilme gerilmesi) ve yüzey basıncı gerilmesi hesaplanmıştır.Son olarak analitik ve sonlu elemanlarda elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, principally spur and helical gears?s strenght calculation methods were told according to ISO 6336 standarts. Especially, focused on the helical gears which used widely in automotive industry.An algorithm was built up with the MATLAB for spur and helical gears?s strenght calculations. Helical gear?s modüle, tooth number, helix angle and tooth width was optimized with this MATLAB algorithm. The results were obtained for different contact ratios during the optimization.A solid model was created with SOLİDWORKS with selecting the best solution into the optimization results and the bending stress and the contact stress were calculated with COSMOSWORKS.Finally, the results, obtained with analitical and finite element method, were presented comparatively.