Mimarlık ofislerinde markalaşma
Branding in architectural offices
  1. Tez No: 296888
  2. Yazar: AYCAN İŞCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALMULA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüz dünyası tüketim temelli toplumlardan oluşmaktadır. Farklı tüketici kimlikleri çok çeşitli beklentilere sahiptir. Hızla gelişen iletişim araçları ile bilinçlenen günümüz tüketicileri artık yalnızca ürüne değil sürece ve üretene de odaklanmaktadır.Koşulların büyük bir hızla değiştiği küresel pazarda güçlü marka yaratmanın önemi iş dünyasının rekabetçi ortamında her geçen gün daha da fazla hissedilmektedir. Güçlü bir markanın üretici firmalar açısından sahip olduğu değer, markanın hedef kitle içindeki tüketicilerin çoğunluğu tarafından satın almayı etkileyen güçlü çağrışımlarla hatırlanması ve tanınması ile oluşan kalite algısı ve marka sadakatinden kaynaklanmaktadır.Markanın tüketici zihnine yerleştirilmesi şüphesiz etkin bir marka yaratma/geliştirme yaklaşımını getirmektedir. Marka yaratma/geliştirme firmalar açısından uzun zaman alan, maliyetli ve riskli bir süreçtir. Firmalar ancak güçlü bir marka yaratıklarında ayakta kalacaklardır. Çünkü ürün ve hizmetin veriliş biçimi zamanla geçerliliğini yitirebilmektedir. Ancak güçlü bir marka doğru strateji ve politikalar izlendiği takdirde uzun yıllar ayakta kalabilmektedir.Markalaşma konusu mimarlık ofisleri için çok yeni bir kavramdır. Yapılan işin sigortası olarak adlandırılan marka, mimarlık hizmetinde farklı anlamları içerebildiği gibi oluşturulma ve yönetim sürecinde de farklılıklara sahiptir. Ancak her sektörde olduğu gibi geçerli bir rekabet silahı olarak kullanılmaktadır.Konu beş bölüm olarak ele alınmıştır. Birinci bölümde araştırmanın amacı ve kapsamı, ikinci bölümde hizmet sektörü içerisinde inşaat sektörüne profesyonel hizmet sağlayan mimarlık ofisleri, üçüncü bölümde marka ile ilişkili temel kavramlar, dördüncü bölümde ise araştırmanın amacı doğrultusunda belirlenmiş bir grup mimarlık ofisi gerçekleştirilen alan çalışması son bölümde ise araştırmadan elde edilen sonuçlar anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world that we live in today is based on consumer societies that have as many different expectations as there are different cultures. With the increase in communications technology, the modern consumer is not only focused on the product but also the producer and process involved.In the ever-changing competitive global market, the importance of a strong brand identity is felt even more. The value of a strong brand identity for suppliers is the association of quality and brand loyalty invoked by the majority of consumers in their target audience that is a major contribution to the sales.Without a doubt, for a consumer to associate to a brand name, requires the creation and development of a strong brand identity. For a firm the creation and development of a strong brand identity is a long, costly and time consuming a process. Companies will only be successful if they create strong brand names because the product and the method that it is supplied can be made redundant over time.The concept branding is a new one for architectural offices. In the field of architecture not only is a brand name considered as a guarantee for the services provided but can be as varied in its creation and management as the office. However branding is used effectively for competitive means as in every sector.The subject is taken into hand in five parts. The first part consists of the purpose and scope of the research, the second part is about architectural offices in the service sector, the third part consists of commonly used terms for branding, the fourth part consists of field work with a group of architects that is relevant to the subject matter of this research and the fifth part includes the conclusion of the research.