Elektrik enerji sistemlerinde güç kalitesinin incelenmesi
Power quality analysis of electric energy systems
- Tez No: 296894
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİN GÖKALP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Üretim ve tüketim açısından elverişli olan elektrik enerjisi günümüzde enerji ihtiyacının olduğu hemen hemen her yerde tüketilmektedir. Teknolojinin gelişmesi, üretimin artması gibi sebeplerden gün be gün daha fazla ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinde bu denli artmalar, yanında bir takım olumsuzluklar da meydana getirmiştir. İletim hatlarını meşgul eden reaktif akımlar, harmonik üreten cihazlar gibi birçok etken, elektrik enerjisinin kalitesini düşürmektedir. Son kullanıcının satın aldığı elektrik enerjisini kullanıcının en verimli ve en kaliteli şekilde talep etme arzusu, enerji kalitesinin yarattığı ilave kayıplar ve enerji kalitesizliğinden elektriksel cihazların dosdoğru bir şekilde çalışmaması enerji kalitesi konusunu hat safhaya çıkarmıştır. Enerji kalitesi parametreleri olan gerilim seviyesi, frekans, gerilim düşümü gibi değerlerin istenilen mertebelere getirmek amacı ile tesislerdeki harmoniklerin giderilmesi ve tesislerden çekilen reaktif gücün minimuma indirilmesi konusunda bu tezde incelemelerde bulunulmuştur.Harmonik bileşenlerin yok edilme yöntemleri bu çalışmada anlatılırken matlab simulink programı kullanılmıştır. Benzetim ortamında harmonik filtrasyon, pasif harmonik filtreler, aktif harmonik filtreler ve kompanzasyon bataryaları kullanılarak elektrik enerjisi kaliteli hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Production and consumption of electrical energy is favorable in terms of energy needs today is consumed almost everywhere. The development of technology, such as increased production reasons, electrical energy has created a number of disadvantages. Transmission lines that occupy the reactive current, harmonic-producing devices such as electric power decreases quality of many factors. Electrical energy purchased by the end user's desire to seek the most efficient and highest quality, power quality and energy losses caused by the poor quality of the extra electrical equipment does not operate in a straight line phase has the issue of power quality. The voltage level of power quality parameters, frequency, voltage drop in values such as facilities for the purpose of bringing the desired orders of harmonics elimination and reactive power plants and minimize the observations made in this thesis on.Harmonic components of this study is to describe methods of destruction used Matlab Simulink program. In the simulation harmonic filtration, passive harmonic filters, active harmonic filters, compensation batteries, has been made using high quality electric energy.