Speech compression based on vector quantization
- Tez No: 29690
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CERİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu tezin amacı ses iletim methodlarının incelenmeği ve düşük hızlarda ses iletimini sağlayan bir sistemin gerçeklenmesidir. Ses sıkıştırma işleminin gerçeklenmesi için önce ses Bir çok analiz-sentez sistemlerinde kullanılan Doğrusal Öngörülü Kodlama ile 2400 bit/saniyeye sıkıştırılmıştır. Doğrusal Öngörülü Kodlama katsayıları üzerine Vector Nicemlemesi uygulanarak iletim hızını 800 bit/saniyeye sıkıştırmak mümkün olmaktadır. Ses Sıkıştırma işleminin gerçeklenebilmesi için Motorola DSP56001 temelli bir sayısal işaret işleyici geliştirme sistemi tasarlanmış ve Vector Nicemlemesi ile Ses Sıkıştırma bu sistem üzerinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this thesis is to investigate the methods of speech communication and to implement a system that provides speech communication at low rates. In order to implement speech compression, speech is first compressed to 2400 bit/s by Linear Predictive Coding (LPC) which is used in most of the analysis-synthesis systems. By applying Vector Quantization (VQ) to the LPC parameters it is possible drop the transmission rate to the 800 bit/s. For the implementation of the speech compression a DSP development system based on Motorola DSP 56001 is designed and Speech compression with Vector Quantization is performed in this system.