Mezomorfik özelliklerin ters gaz kromatografisi ile incelenmesi
Investigation of mesomorphic properties by inverse gas chromatography
  1. Tez No: 296909
  2. Yazar: FEYZA SESİGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak ters gaz kromatografi metodu ile 40-110°C sıcaklık aralığında n-butil asetat (nBAc), t-butil asetat (tBAc), izo-butil asetat (iBAc), n-butil alkol (nBAl), t-butil alkol (tBAl), izo-butil alkol (iBAl) izomerleri ve 90-110°C sıcaklık aralığında benzen (B), n-propil benzen (PB) ve klorbenzen (ClB) çözücüleri ile mezomorfik özellik gösteren 5-Dodesiloksi-2-[[[4-(S)-(2-Metilbutoksi)Fenil]-İmino]Metil]Fenol sıvı kristalinin (DMPIMP) alıkonma diyagramları incelendi ve sıvı kristalin seçiciliği test edildi. Diyagramdaki eğim değişimlerinden sıvı kristalin faz geçiş sıcaklıkları belirlendi. Daha sonra spesifik alıkonma hacmi kullanılarak Flory-Huggins sıvı kristal-çözücü etkileşim parametreleri, , hal denklemi etkileşim parametreleri, , etkin enerji değişim parametreleri, , değişim entalpi parametreleri, , değişim entropi parametreleri, , sonsuz seyretiklikteki ağırlık kesri aktivite katsayıları, , çözücülerin kısmi molar sorpsiyon ısıları, , çözücülerin sonsuz seyreltiklikteki kısmi molar karışma ısıları, , çözücülerin molar buharlaşma ısıları, belirlendi.İkinci olarak, adsorpsiyonun termodinamik parametreleri, (serbest enerji, entalpi, ve entropi, ), sıvı kristalin dağıtıcı yüzey enerjileri, , asit, ve baz sabitleri, , hesaplandı.Hesaplanan ve sabitlerine göre 5-Dodesiloksi-2-[[[4-(S)-(2-Metilbutoksi)Fenil]-İmino]Metil]Fenol sıvı kristalinin yüzeyinin bazik yapıda olduğu bulundu.Seçilen çözücülerle termodinamik etkileşimleri incelenen ve yüzey özellikleri belirlenen sıvı kristaller için TGK'nın uygun bir yöntem olduğu belirlenmiştir.Son olarak, 5-Dodesiloksi-2-[[[4-(S)-(2-Metilbutoksi)Fenil]-İmino]Metil]Fenol'ün elektriksel iletkenliği sıcaklığın bir fonksiyonu olarak ölçüldü ve sıvı kristalin faz geçiş sıcaklıkları iletkenlik ölçümlerinden bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly the retention diagram of the liquid crystalline material 5-dodesiloksi-2-[[[4-(s)(2-methylbutoksi)fenil]imino]methyl] phenol which has mesomorphic properties for the isomers n-butyl acetate, tert-butyl acetate, iso-butyl acetate, n-butyl alcohol, tert-butyl alcohol, iso-butyl alcohol in the temperature range of 40-110°C and benzene, n-propyl benzen and chloro benzene in the temperature range of 90-110°C were obtained by inverse gas chromatography method and selectivity of liquid crystalline material was tested. The phase transition temperatures of liquid crystal were determined from the slope changes on the diagram. Then, by means of specific retention volume, , the as Flory-Huggins liquid crystal-solvent interaction parameters, , hard-core liquid crystal -solvent interaction parameters, , effective exchange energy parameters , exchange enthalpy parameters , exchange entropy parameters, , the weight fraction activity coefficient of solvents at infinite dilution, , partial molar heat of sorption, partial molar heat of mixing at infinite dilution, , molar heat of vaporization of solvents , were determined.Second, thermodynamic parameters of adsorption (free energy, enthalpy, and entrophy, ), dispersive components of the surface energies, and the acid, and base, constants were calculated. According to the calculated and parameters it was found that the surface of 5-dodesiloksi-2-[[[4-(s)(2-methylbutoksi)fenil]imino]methyl] phenol was basic character.IGC was determined as a convenient method for characterizing the surface properties and investigating the thermodynamic interactions of liquid crystal with the selected solvents.Last, the electrical conductivity of pure 5-dodesiloksi-2-[[[4-(S)-(2-Metilbutoksi)Fenil]-İmino]Metil]Fenol were investigated as a function of temperature and it was found the phase transition temperatures of liquid crystalline material by conductivity measurements.