Kombine çevrim santrallerinde ısı maliyetinin belirlenmesi
Heating cost analysis of combine cycle cogeneration plant
  1. Tez No: 296921
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN HAKAN SEVİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Enerji tesisi yatırımlarının karlılığı için maliyet analizi ve ürünlerin birim maliyetleri önemlidir. Elektrik üretiminin yanı sıra bölgesel ısıtmada kullanılacak sıcak suyun da üretildiği kombine çevrim kojenerasyon santrallerinde bu iki ürünün birim maliyetlerinin hesaplanması sistem seçimi ve karlılık açısından değerlendirme yapabilmeye olanak vermektedir.Bu tez çalışmasında kojenerasyon kavramı, ekserji kavramı, ekserji analizi ve ekserjoekonomi analizi anlatılmış olup kurulmakta olan 220 MWe ve 160 MWth güce sahip bir kombine çevrim kojenerasyon santralinin kısaca tanıtımı yapılmıştır. Daha sonra bu tesise ait ekserji, ekonomi ve ekserjoekonomi analizleri yapılmış olup birim maliyetler hem belirli bir değere getirilmiş maliyet analizi yöntemiyle hem de ekserjoekonomik analiz yöntemiyle hesaplanmıştır. Isı maliyeti buhar türbininden çekilen ara buharın türbinde meydana getirdiği güç kaybı farkı göz önüne alınarak bulunmuştur.Yapılan bu hesaplarda çıkan sonuçların fizibilite çalışması sırasında alınan değerlerle karşılaştırılması sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cost analysis and unit cost of products are important for selecting system and profitability of a power plant insvestment. The calculation of unit cost of electricity and hot water used in district heating produced in combined cycle cogeneration systems make possible to estimate regarding to profitability and selecting system.This study presents cogeneration concept, exergy concept, exergy analysis and exergoeconomic analysis. Also it gives brief information about 220 MWe and 160 MWth combined cycle cogeneration system which has been constructed in Skopje. Then, exergy, economy and exergoeconomy analysis have been done and unit cost calculation has been done regarding to both levelized cost calculation and exergoeconomy analysis. The cost of heat production has been calculated considering the lost power in the steam turbine caused by steam extraction and as a function of the cost of unit electricity.The results have been compared with the values estimated for feasibility study and presented in the conclusion section.