Floransa ve Istanbul'da sokak cepheleri ve mekanlarının karşılaştırmalı analizi
The comparative analysis of street views and spaces in Florence and Istanbul
- Tez No: 296931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAŞAK DAĞGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
`Floransa Ve İstanbul'da Sokak Cepheleri Ve Mekânlarının Karşılaştırmalı Analizi' olarak belirlenen yüksek lisans tezinde, iki farklı coğrafyaya ve kültüre ait kentsel mekanların incelenip, değerlendirilmesi ve daha sonra yapılabilecek çalışmalara kaynak olması amaçlanmıştır.Toplam beş bölümden oluşan tezin giriş bölümünde ulaşılmak istenen amaç, tezin kapsamı ve araştırma yöntemleri belirtilmiştir.İkinci bölümde, mimari kimlik ve kültür ilişkisi incelenmiştir.Üçüncü bölümde, bölgelerin seçim nedenleri belirtilmiştir. Floransa ve Tarihi Yarımada kültürel kimlik, tarihi kent dokusu, turizmin kent üzerindeki etkisi, kentsel açık mekânlar, imaj öğeleri bakımından incelenmiş, ayrıca her bir yapı, hazırlanan tablolar ve renklendirilmiş rölöve çalışmaları ile analiz edilmiştir.Dördüncü bölümde ise elde edilen veriler doğrultusunda, Floransa ve İstanbul'da sokak cepheleri ve mekânları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Farklı kültürlerde biçimlenmiş olan örnekler arasındaki aynılıklar ve farklıkları belirlenmiştir.Son bölümde ise tez çalışmasının genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis that is specified As `The comparative analysis of street views and spaces in Florence and Istanbul?, it?s aimed to comparatively analyze two different public spaces which are belonged to two different geographies and cultures and become a source for future researches.In the introduction of the thesis that consists of five chapters, the aim and content of the thesis and research methods are defined.In the second chapter, the relation between the architectural identity and the culture is examined.In the third chapter, reasons for the selection for the areas are explained. Florence and Istanbul(Historical Peninsula) are analyzed according to the cultural and architectural identity, the historical urban fabric, effects of the tourism on the city, public areas, Lynch?s five image elements of the city, additionally, all buildings on selected areas are analyzed separately by tables and colored reliefs.In the fourth chapter, street views and spaces in Florence and Istanbul are comparatively analyzed. Similarities and differences are established between Buildings which formed in different culturesIn the last chapter, the thesis is analyzed generally.