II. Mehmed- Lorenzo de' Medıcı dönemlerinde İstanbul ve Floransa'nın kent kimliğinde yaşanan değişimler
Changes in the urban identity of Istanbul and Florence during the periods of II. Mehmed and Lorenzo de' Medici
- Tez No: 845454
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAMİL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, II. Mehmed'in İstanbul'u fethetmesinin ardından şehir kimliğinde meydana gelen değişimleri, Floransa'da Lorenzo de' Medici'nin yönetimiyle karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Lorenzo ve II. Mehmed'in dünya görüşleri ile kişisel vizyonlarının, şehir kimliğindeki değişim süreçlerinde oynadığı rolü tartışmayı hedeflemektedir. Ayrıca, II. Mehmed ve Lorenzo de' Medici'nin iktidara gelişlerinde önceki yaşam serüvenlerinin, İstanbul ve Floransa'nın şehir kimliği değişimindeki etkilerine odaklanmaktadır. Dönem kaynakları ve ikincil kaynaklar titizlikle incelenmiş, fiziksel unsurların ötesinde tarihsel bağlam üzerinde durulmuştur. Bulgular, eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirilmiş ve çalışmaya entegre edilmiştir. Bu tez, tarihsel süreçlerin yanı sıra II. Mehmed ve Lorenzo de' Medici'nin bireysel deneyimlerini de ele alarak, şehir kimliği üzerindeki etkilerini anlamak ve karşılaştırmak amacını taşımaktadır. İstanbul'un II. Mehmed'in fethetmesinden önceki şehir kimliği üzerinde durularak, sonrasında meydana gelen şehir kimliği değişimi açıklanmaktadır. Aynı şekilde, Floransa'nın Medici Ailesi'nin iktidarlarından önceki kimliği belirtilerek, Medici Ailesi'nin yönetimi ele geçirmesi ve hakimiyetleri sırasında yaşanan kimliksel değişim açıklanmaktadır. Floransa ve İstanbul'un kimlik değişiminde etkili olan kültürel ve fiziksel faaliyetler ele alınmıştır. Lorenzo de' Medici'nin Floransa'nın Rönesans ile bütünleşmesine ve kent kimliğinin değişimine sağladığı katkı vurgulanmaktadır. Benzer şekilde, II. Mehmed'in İstanbul'un kent kimliğine en büyük katkısı, şehre eski itibarını kazandırması ve çehresini değiştirmesidir. Her iki liderin ardından, kentlerin kimlikleri kalıcı bir şekilde değişmiştir. İki şehir arasında yaşanan değişimler birbirinden farklı olmasına rağmen, belirli benzerlikler de mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the changes in the city's identity following Mehmed II's conquest of Istanbul with the rule of Lorenzo de' Medici in Florence. This study aims to discuss the role of Lorenzo's and Mehmed II's worldviews and personal visions in the processes of change in the city's identity. It also focuses on the impact of Mehmed II and Lorenzo de' Medici's life trajectories prior to their rise to power on the transformation of the urban identity of Istanbul and Florence. Period sources and secondary sources have been meticulously analysed, emphasizing the historical context beyond the physical elements. The findings are critically evaluated and integrated into the study. This thesis aims to understand and compare the historical processes as well as the individual experiences of Mehmed II and Lorenzo de' Medici in order to understand and compare their impact on city identity. The city identity of Istanbul before the conquest of Mehmed II is emphasized and the change in the city identity that occurred afterwards is explained. Likewise, Florence's identity before the rule of the Medici Family and the identity change that took place during the Medici Family's takeover and rule are explained. The cultural and physical activities that were effective in the identity change of Florence and Istanbul are discussed. Lorenzo de' Medici's contribution to the integration of Florence with the Renaissance and the change in the city's identity is emphasized. Similarly, Mehmed II's greatest contribution to Istanbul's urban identity was to restore the city's reputation and change its appearance. Following both leaders, the identities of the cities changed permanently. Although the changes between the two cities are different, there are also certain similarities.