MFI tipi zeolitlerin yapısal özelliklerinin katı sıvı ekstraksiyonla değişimlerinin incelenmesi
Investigation of the changes in the structural properties of MFI type zeolites by leaching
  1. Tez No: 296946
  2. Yazar: SAADET SELİN TOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ SALT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Zeolitlerin kristal yapısı, yüksek yüzey alanı, iyon değişim kapasitesi ve şekil seçici karakteri gibi eşsiz özellikleri, onları kataliz, adsorpsiyon ve ayırmaya bağlı bir çok endüstriyel uygulamada, zeolitleri önemli bir madde haline getirmiştir.Bu çalışmada, ticari bir zeolit türü olan ZSM-5 (MFI) zeolitinin NaOH çözeltisi ile katı sıvı ekstraksiyonu sırasında yapısında gerçekleşen değişimler incelenmiştir. Merkezi bileşik tasarım yöntemi ile belirlenen koşullarda; sıcaklık (55, 65, 75 ?C), NaOH konsantrasyonu (0,1 M, 0,3 M ve 0,5 M), katı/sıvı reaktan oranı (2, 4, 6 g/L) ve zamanın (30, 60, 90 dk) katı sıvı ekstraksiyon üzerine etkisi incelenmiştir. Zeolitin yapısal özellikleri SEM, XRD ve BET analizleri ile belirlenmiştir.Elde edilen veriler kullanılarak, zeolitin yapısından ayrılan silisyum kesri ve ilgili parametreler arasındaki etkileşim terimlerini içeren ikinci dereceden bir denklem türetilmiştir. Sıcaklık, NaOH konsantrasyonu, katı/sıvı oranı ve zaman için optimum noktalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The unique properties of zeolites, such as crystallinity, high-surface area, acidity, ion-exchange capacity and shape-selective character, make them important materials in many industrial applications related to catalysis, adsorption, and separation.In this study, the changes in the structural properites of the zeolite during sodium hydroxide leaching of ZSM-5 (MFI) which is a commercial zeolite type were investigated. At conditions fixed by central composite design method, the effects of temperature (55, 65, 75 ? C), NaOH concentration (0.1, 0.3 and 0.5 M), solid/liquid ratio (2, 4, 6 g/L) and time (30, 60 and 90 min) on the leaching process were studied. The structural properties of the zeolite were determined by SEM, XRD and BET analysis.By using the experimental results obtained, a second order equation with interaction terms was developed between the silicium fraction leached from the zeolite and relevant parameters. The optimum points of temperature, NaOH concentration, solid/liquid ratio and time were determined.