Takım malzemelerinde aşınma hasarlarını önleyecek işlemlerve yağlayıcıların belirlenmesi
Preventing wear damage in tool materials and determination of lubricants
- Tez No: 296950
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Takım çelikleri, imalat sektöründe kullanılan takımların ana malzemesidir. Çalışmada, takım çeliklerinin üretimi, özellikleri, sınıflandırılması ve ısıl işlemleri anlatılmıştır. Talaşlı imalat türleri, kullanılan kesici takımlar, takımlarda oluşan hasarlar ve sebepleri incelenmiştir. Talaşlı imalatta yaygın olarak kullanılan metal işleme sıvıları hakkında detaylı bilgiler verilmiş, içerikleri, türleri, kullanım biçimleri, kullanım alanları ve bakımları anlatılmıştır.Deneysel çalışma ile farklı mineral yağ oranı ve farklı kimyasal katkılara sahip 3 metal işleme sıvısının LM4 standardında alüminyum malzemenin delme ve raybalanması işlemine olan etkileri, yüzey pürüzlülüğü ve mekanik zorlanma bağlamında incelenmiştir. Görece yüksek mineral yağ oranına sahip metal işleme sıvıları kullanıldığında daha iyi yüzey özellikleri elde edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tool steels are the main material of tools used in the manufacturing sector. Production, properties, classification, and heat treatment of tool steels were explained in the study. Machining types, cutting tools, damage tpes and damage reasons of the tools were examined. Detailed information about metalworking fluids which are widely used in machining were given, the contents, types, usage styles, usage areas and treatments were explained.Effects of 3 metalworking fluids with different mineral oil rates and chemical additive contents on drilling and reaming of LM4 aluminum material were investigated in the context of surface roughness and mechanical strain by experimental study. It was determined that beter surface properties have obtained by the usage of metalworking fluids with relatively high rate mineral oil contents.