Kanatlı borulu bir ısı eşanjöründeki ısı geçişinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of heat transfer in finned and tube heat exchanger
  1. Tez No: 296954
  2. Yazar: HATİCE CANBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kanatlı borulu ısı değiştiricisinde ısı geçişi, borular içerisinde konveksiyon, boru-kanat temas yüzeylerinde kondüksiyon ve kanat ile üzerinden geçen hava arasında konveksiyon ile gerçekleşmektedir. Bu tez çalışmasında, kanatlı borulu ısı değiştiricisinde meydana gelen karmaşık ısı transferi mekanizmasının sayısal çözümlemesi gerçekleştirilmiştir.Sayısal modelleme sırasında FLUENT hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) paket programı kullanılmıştır. Literatürde kanatlı borulu ısı değiştiricileri için verilen farklı sınır koşulları yaklaşımları değerlendirilmiş ve en uygun sınır koşulu kabulünde sayısal çözümler yapılmıştır. Yapılacak sayısal çözümlerde ısı değiştiricisi kanadının bir kısmı modellenmiş ve 3 farklı lamel formunun ısı transferi ve basınç kaybına olan etkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Test düzeneğinde yapılacak olan çalışmadan elde edilen sonuçlarla sayısal modelleme sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The heat transfer of finned and tube heat exchanger is tubes conductive heat transfer, the tubes to fin convection heat transfer and fin to air convective heat transfer. The present numerical study has been carried out to investigate conjugate heat transfer mechanism in finned and tube heat exchanger.In the numerical application, the available computational fluid dynamics (CFD) package FLUENT has been used. In literature investigation has been evaluated which boundary condition is more useful in finned and tube heat exchanger, and that condition has been used in numerical application. The model of heat exchanger is only a small part fin and three different fin type were studied for heat transfer and pressure drop effect. The test result has been compared present numerical results.