Spor alanlarinda uygulanan aydinlatma kriterlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation on criterias which used in lighting of sport fields
  1. Tez No: 296978
  2. Yazar: YUSUF BOYRAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde spor müsabakalarının tanıtım ve reklam açısından önem kazanması sonucu, izleyici sayısında artışı sağlayabilmek için spor dallarının çoğunda müsabakalar akşam saatlerine alınmıştır. Müsabakaların akşam saatlerine alınması ve yayın teknolojisindeki gelişmeler doğrultusunda spor alanlarının aydınlatılması da önem kazanmıştır.Spor alanlarının aydınlatmasına değinmeden önce tezin ikinci bölümünde aydınlatmada kullanılan temel kavramlardan bahsedilmiştir.Bu çalışmanın üçüncü bölümünde ise spor alanları ve aydınlatma kriterleri genel olarak ele alınmış, spor dalı bazında standartlar gereği sağlanması gereken aydınlatma değerleri üzerinde odaklanılmıştır.Dördüncü bölümde spor alanlarının aydınlatmasında kullanılan aydınlatma elemanları hakkında bilgi verilmiştir.Aydınlatma tasarımında kullanılan yöntemler ile aydınlatma tasarım programlarının faydaları ve yaygın olarak kullanılan aydınlatma programlarının özellikleri çalışmanın beşinci bölümünde ele alınmıştır.Altıncı bölümde ise bir önceki bölümde ele alınmış olan aydınlatma programlarından biri ile örnek bir basketbol salonu aydınlatma tasarımı yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir.Çalışmanın yedinci bölümünde aydınlatma tesisatlarında yapılacak iyileştirmelere örnek olması için bir proje aydınlatma değerleri ve enerji tasarrufu açısından değerlendirilmiştir.Sonuç ve öneriler bölümünde, spor alanlarının aydınlatılmasında dikkat edilecek hususlar hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the importnace of publicity and advertising and also in an effort to provide increase in the number of spectators, nowadays most competitions in sports are taken in evening hours. So, lighting of sports halls have gained importance in accordance to this reason and the development of broadcasting tecnologies.Before mentioning the areas of sports lighting, basic concepts of lighting are described in the second part of the thesis.In the third part of this study, sports fields and general lighting criterias are discussed and focused on the values of lighting that must be provided according to the standarts on the basis of sport.In the fourth section, lighting components that used in lighting of sports fields are explained.Lighting design methods, benefits of lighting design programs and characteristics of most widely used lighting programs are discussed in the fifth section of study.In the sixth section, a basketball hall lighting design have made by using Calculux lighting design program and results are evaluated.In the seventh section of the study, a sample Project are evaluated in terms of lighting levels and energy savings for the purpose of being an example to the improvements in lighting installations.In conclusions and recommendations section, important points that must be noticed in lighting of sport fields are considered.