Metal oksit ve polimer destekli nanokatalizörlerin sentezi ve analitik uygulaması
Synthesis of metal oxide and polymer supported nanocatalysts and analytical application
  1. Tez No: 296979
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında metal oksit ve polimer destek maddeli metal nano katalizörlerin sentezi, karakterizasyonu ve analitik uygulamaları konusunda çalışmalar yapılmıştır.Metal oksit destek maddesi olarak TiO2, polimer destek maddesi olarak ise polianilin (PANI) kullanılmıştır. TiO2 üzerine farklı konsantrasyonlardaki Ag metali ve onun üzerine de farklı konsantrasyonlarda Pd metali emdirme (impregnation) yöntemi ile çöktürülmüş ve H2 indirgenme reaktifi ile indirgenerek nano ölçekli Pd- Ag- TiO2 bimetallik nanokatalizörleri sentezlenmiştir.Polimer destek maddesi PANI üzerine, Au nanopartiküllerinin biriktirme (deposition) yöntemi ile biriktirilmesi ve NaBH4 indirgeme reaktifi kullanılımı ile farklı konsantrasyonlarda Au- PANI nanokatalizörleri sentezlenmiştir.Sentezlenen nanokatalizörler, taramalı elektron miroskobu (SEM), geçirmeli elektron mikroskobu (TEM), enerji dağılım spektroskopisi (EDS), BET yüzey alanı analizi ve dinamik ışık saçılımı spektrometresi (DLS) yöntemleri ile karakterize edilmiştir.Sentezlenen bu nano katalizörlerin analitik uygulamasını incelemek üzere sulu ortamda bulunan ve kanserojen madde grubunu oluşturan kloroformun hidrodeklorinasyonu konusunda ön çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research study it has been performed on the implementations of metal oxide and polymer supported metal nanocataysts synthesis, characterization and analytical applications.TiO2 and polyaniline (PANI) were utilized for metal oxide support substance and polimer support substance, respectively. Nano-scaled Pd- Ag- TiO2 bimetallic nanocatalysts were synthesized by reducing H2 reduction reagent after different concentrations of Ag and Pd metals were deposited on TiO2 and then different concentrations of Pd metal were precipitated by impregnation method on Ag- TiO2.To synthesize different concentrations of Au- polymer nanocatalysts, Au nanoparticles were directly deposited by the deposition method and adding NaBH4 agent on PANI beads.Synthesized nanocatalysts were characterized by scanning electron microscope (SEM), transmission electron microscope (TEM), energy dispersive spectroscopy (EDS), BET surface area and dynamic light scattering spectrometer (DLS).To examine the analytical application of this naocatalysts we carried out pre-studies related to hydrodechlorination of chloroform, which consists of the cancinogenic substances and in an aqueous medium.