Nükleer tıpta kalça ve diz enfeksiyonunda üç fazlı kemik sintigrafisi ile Tc-99m ciprofloxacin sintigrafisinin karşılaştırılması ve kullanılan radyofarmasötiklerin kalite kontrolu
Three-phase bone scanning in nuclear medicine with hip and knee infection scintigraphy with Tc-99m ciprofloxacin comparison and quality control radiopharmaceuticals
  1. Tez No: 296980
  2. Yazar: NEDİM BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ALLAHVERDİYEV, PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında radyofarmasötiklerin kalite kontrol testlerini, farmakopelere ve standartlara uygun olarak yapılmıştır. Kalite kontrol testleri üretim aşamasında hem de hastaya tatbikten önce ihtiyaç vardır. Bunun neticesinde kalça ve diz eklemlerinin üç fazlı kemik sintgrafisi ile ciprofloxacin sintgrafisinin sonuçları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.Çalışmaya enfeksiyon ön tanısıyla kliniğimize yönlendirilen 33 hasta dahil edildi. Hastaların 19 (%58) tanesi bayan 14 (%42) tanesi erkekti ve yaş ortalaması 47 (16-77) idi. Hastaların 21 (%64) tanesinde kalça protezi, 12 (%36) tanesinde diz protezi mevcuttu. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların ayrıntılı anamnez bilgileri, laboratuar bulguları, histopatolojik ve bakteriolojik inceleme sonuçlan kaydedildi ve çalışma grubundaki tüm hastalara kliniğimizde en az 3-5 gün arayla üç fazlı kemik sintigrafisi ve Tc-99m ciprofloxacin sintigrafisi çekildi. 33 hastaya çekilen üç fazlı kemik sintigrafisi; 15 (%46) hastada enfeksiyon açısından pozitif, 18 (%54) hastada ise enfeksiyon açısından negatif olarak rapor edildi. Yine 33 hastaya çekilen Tc99m ciprofloxacin sintigrafisi; 13 (%38) hastada pozitif, 20 (%62) hastada negatif olarak rapor edildi. Kesin tanı hastaların12 (%36)'nde operasyon öncesi aspirasyon mayii'nden ve/veya operasyonda alınan mikrobiolojik kültür sonuçları ile konulurken 18 (%54) hastada ise en az 6 ay en fazla 26 ay süre ile (13.3 ± 5.6 ay)yapılan klinik takip bulguları ile kondu.Ameliyat sonuçlan ve klinik takiplerle elde edilen sonuçlar gold standart kabul edildiğinde üç fazlı kemik sintigrafisi için sensitivite %100 iken Tc-99m ciprofloxacin sintigrafisi için % 86.6 (p0.05); negatif prediktif değer %100'e %93.5 (PO.05); doğruluk %84'e %84 ( p>0.05) olarak bulundu.Sonuç olarak protez enfeksiyonu şüphesi taşıyan tüm olgularda elde ettiğimiz sonuçlara dayanarak üç fazlı kemik sintigrafisi sensitif bir yöntem olup enfeksiyon varlığının ekarte edilmesinde güvenle kullanılabilir. Tc-99m ciprofloxacin sintigrafısinin spesifitesi ise üç fazlı kemik sintigrafisine göre daha yüksek bulunduğundan septik - aseptik gevşeme ayırımı açısından değerlendirilen hastalarda her iki yöntemin birlikte kullanımı uygundur. Ayrıca kolay elde edilebilmesi, uygulanım kolaylığı, maliyetinin düşük olması Tc-99m ciprofloxacin sintigrafisi için tercih sebebi olabilir.
Özet (Çeviri)
Quality control and testing of radiopharmaceuticals operation of this thesis, and standards in accordance with pharmacopoeial done. Quality control tests are needed before giving the patient as well as the production stage. In this study, the results of three phase bone scintigraphy and Tc-99m ciprofloxacin scintigraphy were assesed comperatively in the hip and knee joints.33 patients those were referred to our clinic with the infection pre-dignosis were included to the study. 19 of the patients (% 58) were women and 14 of them (% 42) were men, with an average age of 47 (16-77). 21 of the patients (% 64) had hip prothesis,12 of them (% 36) had knee prothesis.The detailed anamnesis info, labaratory fındings, histopathological and bacteriologicalresults of ali patients, included in the study, were recorded and for ali the patients in the study group and three phase bone scintigraphy and Tc-99m ciprofloxacin scintigraphy were appliedat least 3-5 days cessation in our clinic.Three phase bone scintigraphy applied to 33 patients was reported as, 15 of them (% 46) positive and 18 of them (% 54) negative in terıns of infection. Tc-99m ciprofloxacin scintigraphy applied to 33 patients was reported as, on 13 of them (% 38) positive and on 20 of them (% 62) negative.The defınite diagnosis was realized by the aspiration liquid and/or by the microbialogical culture results taken during the operation on 12 of the patients (% 36), vvhile on 18 of them (% 54), it was realized by clinical following fındings taken at least 6 at most 26 months cessation (13.3 ± 5.6 months).When the results of the operations and the results obtained by the clinical followings, accepted as gold standart, the sensitivity for the three phase bone scintigraphy was found to be % 100. it was % 86.6 for the Tc-99m ciprofloxacin scintigraphy; specifıty was % 77.5 to % 82.8 (p0.05); negative predictive value was % 100 to % 93.5 (p0.05).As a result, according to the results we obtained from ali phenomenons carrying prothesis infection doubt, the three phase bone scintigraphy can be used safely on retracting the infection occurrance. Since the specifıty of Tc-99nı ciprofloxacin scintigraphy is higher when compared to three phase bone scintigraphy, for the patients assesed in terms of septic-aseptic loosening separation, the use of both methods is appropriate. Also, ıts convenience of having, ıts ease of application, ıts low cost can be the choice of preference for Tc-99m ciprofloxacin.